Sobota, 17 sierpnia 2019

imieniny: Jacka, Anity, Mirona

RSS

Flagi są, na nowy pomnik trzeba czekać

05.09.2017 00:00 sub

MSZANA Gmina zakupiła 800 kompletów flag - Polski i Gminy Mszana, które są bezpłatnie rozdawane mieszkańcom. Można je odebrać w Mszanie, w Punkcie Obsługi Klienta Urzędu Gminy, w Połomi, w Ośrodku Kultury oraz w Gogołowej, w tamtejszym Ośrodku Kultury. - Mam nadzieję, że podczas świąt państwowych oraz naszych ważnych wydarzeń, jak Dożynki Gminne czy inne uroczystości będziemy flagami dekorować domy. Zachęcamy też do zabierania gminnej flagi na wojaże i imprezy, w których bierzemy udział. Lokalny patriotyzm jest dziś w cenie - mówi wójt Mirosław Szymanek, wójt Mszany. Flagi otrzymali też radni gminy na ostatniej sesji. Flagi zostały zakupione w ramach projektu „Ku pamięci - Poprawa infrastruktury związanej z Grobem Ofiar Marszu Śmierci w Mszanie” realizowanego z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Najważniejszym celem projektu jest jednak wyremontowanie dojścia do grobu Ofiar Marszu Śmierci. W ramach tego zadania przewidziano również przebudowę części ogrodzenia cmentarza wraz z bramą, remont oświetlenia, ustawienie tablic historyczno–informacyjnych, ustawienie masztów flagowych przy grobie, koszy na śmieci, zniczy granitowych oraz wykonanie zdjęć lotniczych i aktualizację folderu informacyjnego o ofiarach Marszu Śmierci. I tu pojawia się problem związany z pracami budowlanymi. Gmina ogłosiła już dwa przetargi na wyłonienie wykonawcy. - W pierwszym nie wpłynęła żadna oferta, a w drugim jedyna oferta opiewała na ponad 262 tysięcy złotych, gdy tymczasem w budżecie na ten cel zarezerwowanych jest 181,6 tysięcy. Ogłoszono trzeci przetarg, otwarcie ofert ma się odbyć 5 września – wyjaśnia Mirosława Książek-Rduch z Urzędu Gminy w Mszanie.

Na realizację projektu gmina pozyskała ponad 176 tys. złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całkowity przewidywany koszt realizacji zadania wynosi 220 tys. zł (razem z działaniami towarzyszącymi przebudowie). Dofinansowanie ze środków ministerstwa pokryje 80% kosztów zadania, 10 % wyłoży Gmina i tyle samo Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętego Jerzego w Mszanie - partner projektu. W celu upowszechnienia wiedzy o historii Marszu Śmierci planuje się także zorganizowanie konferencji połączonej z prezentacją folderu oraz konkurs wiedzy na temat Marszu Śmierci w miejscowej szkole. (art)

  • Numer: 36 (877)
  • Data wydania: 05.09.17
Czytaj e-gazetę