Wtorek, 20 sierpnia 2019

imieniny: Bernarda, Sobiesława, Samuela

RSS

Karuzela do rozbudowy. Zajmie parking

05.09.2017 00:00 sub

Galeria Karuzela w Wodzisławiu Śląskim zostanie rozbudowana. Pojawi się 12 nowych sklepów. Nowa koncepcja zagospodarowania przestrzeni może zaskakiwać. Główny parking ma powstać po drugiej stronie ul. Witosa.

WODZISŁAW ŚL. Właściciele Galerii Karuzela przygotowali projekt rozbudowy obiektu. Postanowili przedstawić swoje plany inwestycyjne wodzisławskim radnym. Stało się to na sesji rady miasta, która odbyła się 30 sierpnia.

Prawie 10 tysięcy

Galeria Karuzela została otwarta w 2013 r. Obecnie działają w niej 22 sklepy. Całkowita powierzchnia najmu wynosi 6340 m kw. Przy galerii jest 220 miejsc parkingowych. To ma się zmienić. - Jak na współczesne standardy nie jest to duży obiekt. Chcielibyśmy go powiększyć. Planujemy uzyskać niecałe 10 tys. m kw. Po przebudowie nadal nie będzie to ogromy obiekt, ale staramy się odpowiedzieć na zapotrzebowanie mieszkańców - mówił na sesji Grzegorz Pękalski, prezes spółki Retail Concept.

Sklepy nie tylko dla młodych

Po rozbudowie w galerii zacznie działać 12 nowych sklepów. Część z nich ma odpowiadać na potrzeby mieszkańców w średnim wieku. Nie bez przyczyny. - Zmierzyliśmy się z uwagami mieszkańców Wodzisławia, dotyczącymi tego, że obecnie przeważają

sklepy z odzieżą dla młodzieży. Brakuje sklepów z odzieżą dla osób w średnim wieku. Chcemy wziąć to pod uwagę w kontekście rozbudowy - podkreślił prezes.

Ze względu na procedury rozbudowa rozpocznie się - taki przynajmniej jest plan - w 2018 r. W tym samym roku powinna się też zakończyć.

Jak to będzie wyglądało?

Nowy segment z powierzchnią handlową ma zająć teren, gdzie obecnie znajduje się główny parking. Z kolei nowe miejsca parkingowe zostaną wybudowane w dwóch lokalizacjach. Największy parking powstanie po drugiej stronie ulicy Witosa. Tam, gdzie obecnie znajduje się stary, prywatny parking. - Wydzierżawiliśmy ten teren na okres 20 lat - powiedział prezes Pękalski. Przyznał, że były próby zakupu tego terenu, ale ostatecznie właściciel zgodził się na współpracę w formie dzierżawy.

Po prawej stronie od istniejącego wjazdu na teren Karuzeli od strony ul. Witosa powstaną miejsca postojowe dla autobusów wraz z pętlą, która umożliwi nawracanie. Kawałek dalej - na przestrzeni graniczącej z parkiem miejskim i ciągnącej się w kierunku młyna - zostaną zbudowane kolejne miejsca parkingowe i niewielki pawilon. - Łącznie chcemy dodać około 90 miejsc parkingowych - zapowiedział Grzegorz Pękalski.

Karuzela się zazieleni

Zmiana ma dotyczyć także elewacji części Karuzeli. - Po konsultacjach z miejskim architektem uznaliśmy, że elewacja obiektu od strony parku miejskiego zostanie ozdobiona pnącą zielenią. Po to, by nie było kontrastu między parkową przestrzenią a bryłą obiektu - wyjaśnił prezes.

Piętro odpada

Pojawiło się pytanie, czy właściciele Galerii Karuzela rozważali dobudowanie piętra. Okazuje się, że było to brane pod uwagę. Po analizach zrezygnowano z takiego rozwiązania. Powodów było kilka. Między innymi to, że wraz z piętrem należałoby dobudować znaczną liczbę dróg i kładek ewakuacyjnych, co znacznie pomniejszyłoby istniejącą powierzchnię na parterze. Poza tym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego są ograniczenia co do wysokości obiektów w tamtej części miasta. Konieczna byłaby przebudowa samego parteru w niestandardowo niską przestrzeń. Magdalena Kulok

Przejście przez Witosa

Radny Aleksander Żabicki dopytywał, jakie są plany dotyczące skomunikowania galerii z nowym parkingiem na ulicy Witosa. – Jak ludzie będą przechodzić na drugą stronę ulicy, która jest przecież ruchliwa? Czy planujecie budowę przejścia podziemnego? – chciał dowiedzieć się radny.

Właściciele galerii uważają, że na pewno konieczna będzie regulacja działających na ul. Witosa świateł. Nie planują budowy przejścia podziemnego lub kładki. – W wielu miastach odchodzi się od tego rodzaju rozwiązań. Ludzie i tak próbują skracać sobie drogę przejściami naziemnymi. Poza tym jest tendencja, by kierowcy bardziej liczyli się z pieszymi i by spowolnić w miastach ruch kołowy. Oczywiście wszystkim naszym działaniom będzie przyświecać troska o bezpieczeństwo pieszych – podkreślił prezes Grzegorz Pękalski.

Kino?

– Mieszkańcy na pewno będą pytali, czy wraz z rozbudową w Karuzeli powstanie kino? – interesował się Alojzy Szymiczek, przewodniczący zarządu Rady Dzielnicy Stare Miasto. Szybko wyjaśnił, że ma na myśli multipleks. Dodał, że wiele osób korzysta z oferty rybnickich kin, bo w Wodzisławiu brakuje takiego obiektu.

Prezes Grzegorz Pękalski odpowiedział, że budowa kina nie jest planowana. Najbliższa rozbudowa Galerii Karuzela nie będzie tak duża, by móc myśleć o zlokalizowaniu kina. Do tego dochodzi aspekt ekonomiczny.

Prezydent Mieczysław Kieca przypomniał, że w Wodzisławiu w WCK działa kino Pegaz, które przecież niedawno zostało wyremontowane. – To kino na bardzo dobrym poziomie – podkreślił.

  • Numer: 36 (877)
  • Data wydania: 05.09.17
Czytaj e-gazetę