Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 24 (865) Data wydania: 13.06.17
Czytaj e-gazetę

Uczniowie przypomnieli historię niezwykłej Żydówki i jej pamiętnika

– Oficyna jako kryjówka jest idealna. Chociaż jest tu wilgotno i pochyło, nie znaleziono by w Amsterdamie, może nawet w całej Holandii, czegoś równie wygodnego dla ukrywających się – pisze Anna Frank w swym pamiętniku. Wstrząsające losy młodej Żydówki można poznać dzięki wystawie, która trafiła do Lubomi.

LUBOMIA Wystawa „Anna Frank – historia na dzień dzisiejszy”, która aktualnie jest wystawiona w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Lubomi, zawiera archiwalne zdjęcia i rękopisy dokumentujące wydarzenia XX wieku, w tym przemiany gospodarcze Niemiec, kryzys demokracji, nazistowską okupację we wschodniej i zachodniej Europie, jak i życie Anny Frank, fragmenty jej pamiętnika, a nawet przekrój domu, w którym ukrywała się przed zagrożeniem.

Młodzi przewodnicy

Wystawa została otwarta 2 czerwca. W rolę przewodniczek wcieliły się uczennice szkoły: Magdalena Tomanek, Angelika Bajer, Julia Franiczek, Kamila Kalisz i Adrianna Paczuła. - Dzięki temu, że zaangażowałyśmy się w projekt, mogłyśmy bliżej poznać historię Anny Frank - mówią uczennice, które solidnie przygotowały się do oprowadzania gości. Przeszły nawet dwudniowe szkolenie przeprowadzone przez przedstawicieli fundacji "Dom Pokoju" z Wrocławia. - Łącznie mamy 10 przewodników - mówi Maria Franiczek, nauczycielka historii z ZSO w Lubomi.

Ponad dwa lata w ukryciu

Historia Anny Frank jest przejmująca. Po tym, jak Hitler przejął władzę w Niemczech, rodzina Anny przeniosła do Amsterdamu. Prześladowania Żydów dotarły jednak również do Holandii. W lipcu 1942 r. rodzina została zagrożona wywiezieniem do obozu pracy. Ociec rodziny, Otto Frank, zorganizował z pomocą pracowników swojej firmy kryjówkę w dawnej oficynie. Później do ukrywających się Franków dołącza rodzina van Pelsów oraz Fritz Pfeffer. Łącznie ośmioro ukrywających się ludzi spędza ponad dwa lata w oficynie, całkowicie odciętych od świata zewnętrznego. - Bardziej, niż mogę to wyrazić, męczy mnie to, że nie wolno nam nigdy wychodzić na zewnątrz, i ogromnie boję się, że zostaniemy wykryci, a potem rozstrzelani - pisze Anna w swoim pamiętniku.

Zdrada

4 sierpnia 1994 r. pod budynkiem zatrzymuje się samochód. Wychodzą z niego uzbrojeni mężczyźni. Ktoś doniósł policji, że w oficynie ukrywają się Żydzi. Aresztowani trafiają do obozu Westerbork. Traktowani są ze szczególną surowością i zmuszeni do wykonywania ciężkiej pracy. Cztery tygodnie po przybyciu do obozu Anna i pozostali dawni mieszkańcy oficyny zostają wywiezieni ostatnim transportem do Auschwitz. W obliczu zbliżającej się Armii Czerwonej naziści przystępują do ewakuacji Auschwitz. Po dwóch miesiącach Anna i jej siostra Margot zostają przeniesione do obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen. Obydwie są już u kresu sił. Obie zapadają na tyfus. Umierają w marcu 1945 r., w odstępie kilku dni od siebie, krótko przed wyzwoleniem obozu Bergen-Belsen przez Brytyjczyków.

Ojciec Anny, Otto Frank, przeżył Auschwitz. Odnalazł pamiętnik córki i opublikował go w 1947 r. Spełnił tym samym marzenie Anny, która pragnęła być pisarką i dziennikarką. W kolejnych latach historię Anny przetłumaczono na 30 języków. Dom, w którym Frankowie ukrywali się przez dwa lata, zamieniono na muzeum.

Zaangażowanie absolwenta

Wystawa poświęcona Annie Frank trafiła do szkoły dzięki Miłoszowi Linderowi, który jest absolwentem ZSO, a obecnie studiuje na jednej z warszawskich uczelni. – Wystawa to nie tylko przygotowane przez specjalistów plansze, to także zaangażowanie pojedynczych osób na szczeblu naszej gminy. Zespół Szkół Ogólnokształcących wybrano nieprzypadkowo.

Istotne jest, że właśnie ta instytucja realizuje w okolicy cele oświaty. Do projektu zostali zaproszeni między innymi uczniowie, którzy wczują się w trakcie jego trwania w role przewodników i oprowadzą mieszkańców po wystawie. Będzie to nietypowa okazja dla młodzieży do zaczerpnięcia wiedzy na temat procesów historycznych, ale także wykorzystania jej w praktyce – podkreśla Miłosz Lindner.

Wystawę można było oglądać w wielu miejscach na świecie. W Lubomi jej obecność była możliwa dzięki partnerstwu czterech instytucji: Fundacji Dom Pokoju z Wrocławia, Muzeum Auschwitz, Domu Anny Frank w Amsterdamie oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Lubomi.

Wystawę w ZSO w Lubomi będzie można oglądać do 16 czerwca.

(mak)