Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 22 (863) Data wydania: 30.05.17
Czytaj e-gazetę

Najpierw kanalizacja dla wszystkich, a potem śrubowanie norm

Część radnych chciała zaostrzenia przepisów dotyczących wywozu ścieków z szamb

GORZYCE Na wspólnym posiedzeniu komisji rady gminy pojawiła się propozycja, by wywóz ścieków z szamb odbywał się co najmniej 6 razy w roku. Obecnie minimalna częstotliwość to wywóz przynajmniej 4 kubików ścieków raz na kwartał, czyli 4 razy w roku.

Z propozycją zaostrzenia przepisów wyszedł radny Michał Menżyk. Jego zdaniem obecne przepisy, którymi gmina reguluje kwestię gospodarki odpadami płynnymi, nijak się mają do ministerialnych norm zużycia wody przez mieszkańców. - Norma zużycia wody jest znacznie wyższa niż 4 kubiki na kwartał. W naszej zielonej gminie pozwala się na to, by ścieki znikały nielegalnie – uważa Menżyk. Podpiera się przy tym normami z rozporządzenia ministra infrastruktury, które określają miesięczne zużycie wody przez jednego mieszkańca w przedziale od 2,4 do 3 m sześciennych, co daje od 7,2 do 9 m sześciennych ścieków na mieszkańca kwartalnie. Zauważył, że problemem jest szczelność szamb, a w zasadzie jej brak. Radnego poparł sołtys Bełsznicy Eugeniusz Katryniok. - Ci, co dbają o środowisko i są podłączeni do kanalizacji płacą więcej, niż ci, co o środowisko nie dbają. Tacy ludzie się wręcz śmieją z tych, co dbają o środowisko – uważa sołtys Katryniok.

Kanalizację chcieliby mieć

Tyle że gmina Gorzyce skanalizowana jest tylko w połowie. Nadal około 10 tys. mieszkańców nie ma w ogóle możliwości podłączenia się do sieci, bo jej po prostu nie ma. - W Gorzycach kanalizacja miała być w 2015 r. Czuje się obrażony, kiedy ktoś mówi, że ludzie, którzy nie są podłączeni do kanalizacji, śmieją się z tych, którzy podłączeni są. Ja bym chciał wreszcie tę kanalizację mieć pod domem, żeby się do niej przyłączyć. Kiedyś, jak kanalizacji nie było, wszyscy mieszkańcy musieli wywozić szambo raz do roku. Dziś kanalizację macie i jesteście orłami – zwrócił się do Menżyka i Katrynioka radny Ryszard Grzegoszczyk, sołtys Gorzyc. A sołtys Olzy Józef Sosnecki zauważył, że gdyby od każdego z 10 tys. mieszkańców, którzy nie są podłączeni do kanalizacji wywozić 3 m sześcienne szamba miesięcznie, to pojawiłby się duży problem logistyczny. - Nie wiem, kto wywiózł by te 30 tys. kubików ścieków. Drogi by chyba były zakorkowane – skwitował Sosnecki.

Czekają na kilometry kanalizacji

Gmina Gorzyce sukcesywnie rozbudowuje sieć kanalizacyjną, ale do tego by cała gmina, lub przynajmniej zdecydowana jej większość została skanalizowana jeszcze daleka droga. - Najpierw wybudujmy kanalizację tam, gdzie można, a dopiero później uszczelniajmy system – podsumował radny Henryk Tomala, sołtys Osin.

Propozycja radnego Menżyka została ostatecznie odrzucona zdecydowaną większością głosów. Poparło ją tylko 3 radnych.

(art)