Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 21 (862) Data wydania: 23.05.17
Czytaj e-gazetę

Rondo przypomina o tych, którzy swej krwi nie szczędzili

MSZANA Od 20 maja rondo komunikujące ul. Wodzisławską z jastrzębskim odcinkiem Drogi Głównej Południowej ma swoją nazwę – Rondo Obrońców Bożej Góry. Została ona nadana na cześć żołnierzy Wojska Polskiego, którzy 1 września 1939 r. na granicy Jastrzębia i Mszany stawili opór przeważającym siłom Wehrmachtu. W tym samym dniu tytułem honorowego obywatela gminy, został pośmiertnie uhonorowany Franciszek Sławik, urodzony w Mszanie jeden z obrońców Bożej Góry.

Nadanie nazwy rondu oraz nadanie tytułu honorowego obywatela odbyło się w sobotnie południe na połączonej sesji Rady Miasta Jastrzębia i Rady Gminy Mszana. Następnie radni i włodarze obu samorządów udali się na rondo, gdzie w asyście m.in. orkiestry wojskowej, członków organizacji Strzelec z Wodzisławia i Jastrzębia, przedstawicieli władz powiatowych odsłonięto tablicę z nazwą ronda. Uroczystość ta poprzedzona została wciągnięciem flagi państwowej na maszt oraz odśpiewaniem hymnu. W okolicznościowym przemówieniu Mirosław Szymanek, wójt Mszany, oddał hołd polskim żołnierzom walczącym z przeważającymi siłami nazistowskich Niemiec, przypominając, że dla ojczyzny byli gotowi oddać krew i życie. W obronie Bożej Góry zginęło trzech żołnierzy: kapral Stanisław Gładki, starszy ułan Antoni Kumor i ułan Paweł Sterniczuk. Straty niemieckie określa się na kilkudziesięciu zabitych i rannych.

W starciu udział wziął mieszkaniec Mszany, podchorąży rezerwy Franciszek Sławik, który był zastępcą dowódcy plutonu. – Tego wojska nie było zbyt wiele, ale dobrze się ufortyfikowali. Poszczególne punkty oporu wzajemnie się osłaniały. Saperzy nie zdążyli wysadzić mostu na Szotkówce, wobec czego Niemcy niemal z marszu ruszyli do natarcia. Właśnie na moście polskie działko zniszczyło kilka wozów pancernych, co unieruchomiło natarcie – wspomina Tadeusz Sławik, syn Franciszka. – Ojciec wspominał, że Niemcy spodziewali się tu oporu. Mówili między sobą, że na tym wzgórzu są polskie oddziały. Nie byli zaskoczeni ich obecnością, ale już zaciętym oporem tak – mówi Józef Gawliczek, legenda polskiego kolarstwa, który urodził się w Mszanie, kilometr od Bożej Góry i na sobotnich uroczystościach również był obecny.

Tadeusz Sławik powiedział, że nadanie jego ojcu tytułu honorowego obywatela Mszany, a także uroczystość na rondzie to symboliczne przypomnienie o żołnierzach, którzy u schyłku lata 1939 r. bronili Polski. – Od walk gorszy był odwrót. Ojciec wspominał, że wielokrotnie przedzierali się przez okrążenie. A jak dostawali rozkaz: bagnet na broń, to już wiedzieli do czego zaraz dojdzie. Bój rozpoczynali od pieśni „Pod Twą obronę, Ojcze na niebie” – mówi Tadeusz Sławik. Jak dodaje, odwrót był jednak dobrze zorganizowany i wojska Armii „Kraków” niemal w komplecie stawiły się pod Tomaszowem Lubelskim, by tam zorganizować dalszą linię obrony. – Niestety Sowieci zadali nam cios w plecy i dalszy opór był bezcelowy, a ojciec dostał się do niemieckiej niewoli – wyjaśnia Sławik.

(art)


Po uroczystościach na rondzie, przy boisku treningowym Startu Mszana odbył się piknik militarno–historyczny, zorganizowany przy Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Mszanie. W jego ramach odbył się występ Orkiestry Wojskowej z Bytomia, pokazy sprzętu wojskowego w tym m.in. czołgu podstawowego II generacji powojennej T–72, który do 2008 r. służył w polskiej armii i Wozu Zabezpieczenia Technicznego WZT–2, inscenizacja jednej z bitew II wojny światowej, koncert Orkiestry Rozrywkowej Gminy Mszana i lokalnych grup wokalnych. Na scenie pojawił się także zespół HARMONIC.