Czwartek, 25 lutego 2021

imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

RSS

Za granie na Orliku w Wodzisławiu trzeba płacić

09.05.2017 00:00 red.

Zamieszanie wokół miejskich Orlików w Wodzisławiu. Obiekty wybudowane w ramach rządowego programu "Moje Boisko – Orlik 2012" miały być ogólnodostępne i bezpłatne. Tak zapewniało ministerstwo sportu. Okazuje się jednak, że przy jednym z Orlików zaczęła obowiązywać zasada "chcesz grać, to zapłać".

WODZISŁAW ŚL. Problem poruszył Adrian Jędryka, przewodniczący zarządu rady dzielnicy Osiedla XXX-lecia PRL, Piastów i Dąbrówki. – Dostałem informację, że wprowadzono opłaty – powiedział Jędryka. Mówił o tym podczas jednej z sesji rady miasta. O sprawie dowiedział się od grupy, która spotyka się raz w tygodniu, by przez dwie godziny pograć w piłkę na Orliku przy ul. Mieszka. – Skąd decyzja o wprowadzeniu płatności i kto ją podjął? Czy obowiązują jakieś zwolnienia? – dopytywał Adrian Jędryka.

Chodzi o VAT i zużycie Orlików

Prezydent Wodzisławia Śl. Mieczysław Kieca odpowiedział, że bezpłatny dostęp do korzystania z Orlików trzeba było zapewnić na czas trwania projektu, bo tak zakładał rządowy program. – I taki dostęp został zapewniony. Natomiast mówiłem też wielokrotnie, że zgodnie z decyzją Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w tym roku gminy stały się vatowcami. Obecny polski rząd uszczelnia VAT i miasto ma obowiązek wyliczać realne koszty utrzymania i pobierać koszty najmu takie, aby nie zachodziło podejrzenie, że finansuje dodatkowo np. korzystanie z tych boisk. W związku z powyższym wszyscy dyrektorzy zgodnie z przepisami VAT otrzymali zobowiązanie do ustalenia cenników według kosztów utrzymania, odtworzenia, amortyzacji innych swoich obiektów. Wyliczają indywidualnie. Ewentualne zwolnienia są w gestii dyrektorów, którym obiekty są powierzone w trwały zarząd lub inną formę administrowania – odpowiedział prezydent Kieca. Nikt tego głośno co prawda nie mówi, ale z Orlików chętnie korzystają różne szkółki piłkarskie, które na szkoleniu młodych adeptów piłki zarabiają. A za korzystanie z obiektów nie płacą.

Jeden bezpłatny, drugi płatny

Na terenie Wodzisławia działają dwa miejskie Orliki. Orlik administrowany przez MOSiR „Centrum”, znajdujący się przy ul. Tysiąclecia 25, przy SP 5, jest bezpłatny dla wszystkich korzystających. Orlik ten objęty jest programem Lokalny Animator Sportu. Obiekt został otwarty w 2011 r.

Natomiast za korzystanie z drugiego Orlika, tego przy ul. Mieszka, trzeba płacić, jeśli chce się mieć rezerwację. Orlik ten znajduje się przy Gimnazjum nr 3, administrowany jest przez szkołę, konkretnie przez Zespół Szkół nr 3. Został otwarty w 2009 r. Opłaty obowiązują od 1 marca.

Płatna rezerwacja

Dyrektor szkoły Leszek Wróbel tłumaczy, że stawki za korzystanie z Orlika zostały ustalone w zarządzeniu prezydenta miasta. Dotyczą one jednak wyłącznie grup zorganizowanych, które dokonują rezerwacji. Jak tłumaczy polega to na tym, że jeśli grupa osób, która w każdy piątek chce pograć w piłkę od godz. 18.00 do 20.00, to wystarczy, że zawrze umowę ze szkołą. Wówczas mają pewnik, że Orlik jest w tym czasie tylko dla nich, ale wtedy muszą płacić. Natomiast grupy niezorganizowane mogą korzystać z Orlika za darmo w każdej innej chwili, oczywiście pod warunkiem, że obiekt jest wolny.

Inni mają za darmo

Inaczej do sprawy podchodzi powiat, który administruje dwoma Orlikami. W czerwcu 2011 r. otwarty został przy ówczesnym Zespole Szkół im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu kompleks boisk sportowych. Również w czerwcu 2011 r. udostępniono boiska przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Rydułtowach. Powiat nie planuje wprowadzić opłat za Orliki. – Według umowy to raczej nie możemy tego zrobić – uważa Barbara Kiermas-Langer z referatu projektów edukacyjnych Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu.

Również w Rydułtowach – gdzie działają aż trzy miejskie Orliki – za korzystanie z obiektów płacić nie trzeba. – Orliki powstawały na zasadach, że będą ogólnodostępne i nieodpłatne – tłumaczy Damian Moric, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia w Urzędzie Miasta w Rydułtowach. Jednym z rydułtowskich Orlików opiekuje się szkoła, a dwoma Ognisko Pracy Pozaszkolnej. Miasto nie zamierza wprowadzić opłat za możliwość grania.

(mak)


Jaka jest wysokość opłat?

• Kluby sportowe (do juniora włącznie), organizacje pozarządowe i rady osiedli/dzielnic działające na rzecz dzieci i młodzieży z terenu Wodzisławia Śląskiego, dzieci i młodzież szkolna z opiekunem: 10 zł/godz. w przypadku płyty bez oświetlenia lub 50 zł/godz. jeśli płyta jest oświetlona.

• Pozostali (w tym kluby i stowarzyszenia sportowe, grupy seniorów, rady dzielnic/osiedli, zorganizowane zajęcia dla dorosłych): 20 zł/godz. (płyta bez oświetlenia) lub 60 zł/godz. (płyta oświetlona).

• Podmioty gospodarcze: 50 zł/godz. (płyta bez oświetlenia) lub 90 zł/godz. (płyta oświetlona).

• Szkoły publiczne i niepubliczne (podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne) niebędące jednostkami organizacyjnymi miasta Wodzisław Śląski na zajęcia lekcyjne z zakresu wychowania fizycznego: 5 zł/godz. (płyta bez oświetlenia) lub 40 zł/godz. (płyta oświetlona).

  • Numer: 19 (860)
  • Data wydania: 09.05.17
Czytaj e-gazetę