Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 51/52 (840/841) Data wydania: 20.12.16
Czytaj e-gazetę

Chcą zainteresować mieszkańców gazem

Czy mieszkańcy kilku wodzisławskich dzielnic będą mieli możliwość ogrzewania domów gazem ziemnym? Miasto składa propozycję i czeka na wyniki ankiet.

WODZISŁAW ŚL. Miasto podjęło działania związane z tematem rozbudowy detalicznej sieci gazowniczej w kilku dzielnicach miasta. A co za tym idzie – z kwestią dotarcia z gazem do mieszkańców. – Stan jakości powietrza jest alarmujący, dlatego wciąż poszukujemy możliwości jego poprawy – wyjaśnia wiceprezydent Wodzisławia, Dariusz Szymczak.

Jednym z takich działań ma być gazyfikacja. Podłączenie do sieci pozwoli nie tylko na ogrzewanie budynków, ale też wykorzystywanie energii w zakresie ciepłej wody użytkowej i celów związanych z przygotowaniem posiłków. – To źródło ciepła ma taką przewagę, że należy do najbardziej ekologicznych i efektywnych, a przy tym jest bezobsługowe i bezpieczne – dodaje wiceprezydent. Choć jest też jednym z najdroższych, przez co i najmniej popularnych.

Które dzielnice?

Władze miasta spotkały się z przedstawicielami Polskiej Spółki Gazownictwa w Zabrzu, żeby omówić dwie kwestie. Pierwsza to możliwości nowych podłączeń do istniejącej sieci. Drugą była natomiast rozbudowa sieci. W przypadku zainteresowania mieszkańców i istniejących możliwości technicznych przyłączenia do sieci mogą być realizowane na bieżąco. Rozbudowa mogłaby obejmować kilka dzielnic w Wodzisławia i doprowadzić do zniknięcia tak zwanych białych plam na mapie miejsc z dostępem do gazu. – Mamy tu na myśli przede wszystkim górną część dzielnicy Radlin II i część ulicy Kokoszyckiej, gdzie znajduje się prawie 900 gospodarstw domowych. Możliwości podłączenia widzimy też w południowej części dzielnicy Jedłownik. W dzielnicach Radlin II i Jedłownik odbyły się już nawet spotkania z mieszkańcami. Planujemy kolejne spotkania w Kokoszycach, Zawadzie i na Starym Mieście. Tam również wchodziłaby możliwość doprowadzenia sieci gazowniczej. Myślimy także o pewnym obszarze Wilchw – wylicza wiceprezydent Dariusz Szymczak.

Opłacalność

Naturalnie przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa nie ukrywają, że podstawowym kryterium przy podejmowaniu decyzji o budowie sieci w danych rejonach będzie opłacalność. – Ostatecznie kwestia budowy sieci będzie uzależniona od analizy ekonomicznej – zaznacza wiceprezydent.

Aktualnie mieszkańcy mają możliwość wypełnienia ankiet dotyczących ewentualnego zakresu korzystania z sieci. Ankiety nie są zobowiązujące, ale będą stanowiły podstawę do analiz spółki PSG w zakresie rozbudowy sieci gazowniczej. Ankieta dostępna jest między innymi na stronie internetowej wodzisławskiego urzędu miasta. – Ankiety będą zbierane do połowy stycznia. Później spółka przeprowadzi ich analizę. Wypełnienie ankiety nie zobowiązuje do przyłączenia do sieci. Dane z ankiet pomogą natomiast wyliczyć spółce, jakie parametry miałaby mieć sieć, jakie będą koszty i jakie zainteresowanie – wyjaśnia wiceprezydent.

Koszty

Podczas dotychczasowych spotkań z mieszkańcami spółka przedstawiła szacunkowe koszty, jakie wiązałyby się z podłączeniem do sieci. Opłata przyłączeniowa ma wynosić około 2,2 tys. zł (zawiera ona 25% udziału w kosztach budowy sieci oraz budowę przyłączą o długości do 15 metrów). Z kolei koszty zakupu pieca gazowego i instalacji wewnątrz budynku byłyby wyłącznie po stronie mieszkańców. – W tym zakresie będziemy proponować mieszkańcom dotację. Dofinansowanie obejmie refundację opłaty przyłączeniowej oraz, jeśli pozwolą na to względy formalne, zakup pieca gazowego i wykonanie instalacji wewnątrz budynku – zapowiada wiceprezydent. Dotacja będzie jednak dotyczyła 50–60 procent całej inwestycji, nie więcej niż 6 tys. zł.

Jeśli analiza wykaże, że mieszkańcy są zainteresowani podłączeniami do nowej sieci, to i tak pierwsze możliwości przyłączeń nie nastąpią szybciej, niż w 2019 roku.

(mak)