Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 50 (839) Data wydania: 13.12.16
Czytaj e-gazetę

Zapomniani górnicy 1981 roku

List do redakcji

Jak słyszymy – mówimy o stanie wojennym w 1981 roku, to każdy w Polsce, na Śląsku, w Pszowie myśli o KWK „Wujek” w Katowicach, „Manifest Lipcowy” w Jastrzębiu Zdr., Stoczni w Gdańsku, niektórzy jeszcze wiedzą o KWK „Piast”. W naszych mediach: polskich, śląskich – nic się nie mówi o górnikach z KWK „Anna” z Pszowa. Oni to zastrajkowali już 13 grudnia (jako jedni z pierwszych). Potem kontynuowali strajk pod ziemią cały tydzień. Na początku wg różnych źródeł strajkowało pod ziemią przeszło 400 osób, bez wyjeżdżania na powierzchnię. Wydobycie w ciągu tego tygodnia zmalało o 70%. Do soboty 19 grudnia 1981 r. liczba górników malała. 20 grudnia (wg informacji w internecie art.„Kult św. Barbary w kopalni „Anna” w Pszowie” – Z. Krakowczyk, E. Porwolik, J. Lipa) zakończyło strajk 80 górników. Wg informacji z innego źródła, 24 górników zakończyło strajk w niedzielę 20. 12. 1981r. po południu – wychodząc na powierzchnię po drabinach szybem ZAWADA, bojąc się że po wyjeździe innymi szybami zaraz zostaną zatrzymani przez MO.

Wszystkich strajkujących przesłuchiwano sukcesywnie w Komisariacie MO w Jedłowniku i przez wojskowych w Wodzisławiu Śl. Wymierzano im kary grzywny za udział w strajku. Jeden z nich dostał grzywnę w wysokości 5350 zł., (średnia krajowa 7690zł). Większość z nich została przyjęta do pracy, ale na nowych warunkach. A za te dni strajku byli w następnych latach szykanowani np.: przy przyznawaniu nagród, wczasów, odznaczeń, mieszkań, talonów na auta. W stosunku do Kazimierza Górnego i Konrada Hajduczka zastosowano areszt tymczasowy. Zatrzymanych sądzono przed Sądem Wojskowym w Gliwicach – gdzie zostali uniewinnieni, ale byli jednak represjonowani: nie otrzymali pracy w kopalni, nigdzie nie mogli znaleźć zatrudnienia, zostawali zwalniani po kilku dniach pracy (jak pracowali u prywaciarzy), Kazimierzowi Górnemu wypowiedziano mieszkanie na osiedlu - po zwolnieniu z kopalni.

Szykanowani górnicy i ich rodziny żyli dzięki pomocy swoich rodzin oraz dzięki zbiórkom pieniędzy przez kolegów pracy i ze Związku „Solidarność” (w stanie wojennym zdelegalizowany). W końcu Kazimierz Górny i Konrad Hajduczek wyjechali za granicę (niechętnie).

Co ciekawe, faktem jest, że żadnych wzmianek na temat strajku w KWK „Anna” w 1981 r. nie ma w Izbie Pamięci KWK „ Rydułtowy-Anna”, ani w kronice „Solidarności” w Katowicach (wg wiceprzewodniczącego Związku „Solidarność”).

APEL – odezwa do czytelników:

Jeśli ktoś z czytelników „Nowin” zna z imienia i nazwiska tych 24 górników którzy strajkowali do końca i wyszli po drabinach na powierzchnię szybem „Zawada” - proszę o informację do redakcji.

NIECH CI GÓRNICY NIE ZOSTANĄ ZAPOMNIANI - są tego warci!

Andrzej (nazwisko znane Redakcji)