Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 49 (838) Data wydania: 06.12.16
Czytaj e-gazetę

Zakupy i zabawa bez granic: Na jakie zakupy wybierają się Czesi do Polski? Co kupują z myślą o prezentach świątecznych?

Sonda

Michal Kuchta

Ja w prezencie świątecznym lubię kupić dobry alkohol. My Czesi mamy duży wybór w tym asortymencie. Preferuję wódkę o nazwie „42”. Czasem podaruję dobre piwo, bo sam pracuję w browarze SB z Ostrawy. Oczywiście różnicuję prezenty. Książka to także miły podarunek, zależy co kto lubi. Znam Polskę, rozumiem polski język, oglądam waszą telewizję. Byłem ostatnio na pokazie kucharza Rączki i przywitałem się z nim, zrobiłem sobie zdjęcie.

Petr Muczka

Na święta kupuje się w Czechach różne rzeczy: kosmetyki, książki i zabawki. Przyjeżdżam na zakupy do Raciborza, raz na dwa miesiące. Są tu rzeczy tańsze niż w naszym regionie, poza tym mam blisko do granicy i tego miasta. W centrach handlowych można znaleźć wszystko to co u nas i kupić to w niższej cenie.

Monika Sevcikova

Przyjeżdżam do Raciborza na zakupy dosyć często. Jest tu wiele sklepów gdzie znajduję atrakcyjne towary w dobrej cenie. Interesują mnie ubrania. Znam Auchan, odwiedzam też duży sklep m.in. z akcesoriami do łazienek, który stoi obok. W centrum chodzę na ulicę Długą. Ona jest słynna nie tylko w Raciborzu, u nas zawsze się mówiło, że tam są dobre sklepy.

Pavel Wieder

Jakie prezenty robimy swoim bliskim? Oczywiście to zależy komu się ten prezent przygotowuje. Ja na przykład lubię podarować moim bliskim, zwłaszcza rodzicom, weekendowy pobyt w jakimś ośrodku wypoczynkowym. Wykupuję im termin i zapraszam by odpoczęli. Ostatnio byli w łaźniach termalnych w słowackich Teplicach. Z rzeczy, które kupuję w prezencie, wybieram te praktyczne, do codziennego użytku.

Silvie Hribkova

Prezenty jakie dostaję i jakie daję są różne. Czasami są to książki, czasem kosmetyki. Teraz popularne są te elektroniczne gadżety, zabawki, tablety z grami. Raczej nie kupuję prezentów w Polsce, wolę to robić w Czechach. Do sklepów w Raciborzu jeżdżę po zwykłe zakupy. Z koleżanką bywamy na ul. Długiej i na Rynku. Kupuję w tym mieście również artykuły spożywcze, np. w Auchan. Spotykam też Polaków u siebie, w Krawarzu. Przyjeżdżają na nasz Zamek. W Raciborzu nie byłam jeszcze na Zamku.

Roman Stepanik

Na święta Czesi obdarowują się rzeczami, które są im przydatne do życia. Nie kupują rzeczy efektownych, takich tylko na pokaz. Ja na przykład dostałem z żoną zmywarkę w prezencie. To się nam bardzo przydaje w domu. W ogóle lubię prezentować rzeczy do domu i takie też lubię dostawać. Mieszkam w takim specyficznym domku fińskim, na osiedlu pod centrum Ostrawy. Do utrzymania domu potrzeba wielu rzeczy, dlatego prezenty muszą być trafione.