Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 49 (838) Data wydania: 06.12.16
Czytaj e-gazetę

Małe zainteresowanie gazem

RADLIN Mimo promocji ekologicznych źródeł energii i dążenia władz samorządowych do ograniczenia tzw. niskiej emisji, wciąż najpopularniejsze jest ogrzewanie domów jednorodzinnych węglem kamiennym.

Spotkania, rozmowy, ankiety...

Przypomnijmy, że w 2014 r. urzędnicy z Radlina wraz z przedstawicielami zabrzańskiego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa odbyli spotkanie z mieszkańcami zachodniej części miasta. Wówczas radlinianie dowiedzieli się o możliwości ogrzewania domów gazem ziemnym. Głównym celem potencjalnej inwestycji miała być dywersyfikacja nośników energii, czyli wprowadzenie wyboru. Aktualnie zachodnia część Radlina nie ma żadnej alternatywy dla węgla. Inaczej niż wschodnia, gdzie niektórzy mieszkańcy mogą korzystać z ciepłociągu, a inni z podłączenia do gazu. PSG deklarowała możliwość rozbudowy detalicznej sieci gazowniczej. Jedynym warunkiem było rozeznanie czy mieszkańcy zachodniej części miasta są w ogóle zainteresowani, by się do przyłączyć do gazociągu.

Zainteresowanie niewielkie

Włodarze Radlina podjęli się zbierania anonimowych ankiet od mieszkańców. Jednak odzew był znikomy. – Spłynęło do nas około 70 ankiet – tłumaczy wiceburmistrz Radlina Zbigniew Podleśny. Nadmienia również, że miasto osobno zwróciło się do przedsiębiorców, lecz rezultat odpowiedzi był podobny. Zbigniew Podleśny podkreśla, że ankiety wyrażające chęć podłączenia domostwa do gazociągu otwierają furtkę PSG. – Wówczas spółka może pójść do mieszkańca, rozmawiać o warunkach przyłączenia czy o zapotrzebowaniu na gaz. To z kolei powala zaplanować inwestycję – dodaje. Miasto podejmuje obecnie kolejną próbę ankietową. Dlatego w skrzynkach na listy radlinian mogą znaleźć się zapytania pisemne. Wiceburmistrz podkreśla, że ankiety muszą zostać oddane do UM Radlin w formie papierowej.

Koszty?

Jak tłumaczy Podleśny, koszty rozbudowy gazociągu są po stronie spółki. – Mieszkaniec ponosi koszty przyłączenia i później eksploatacji – dodaje. Jak dowiedzieliśmy się w urzędzie, jednorazowe podłączenie to kwota około 1800 zł. Podczas dywagacji o kwestiach finansowych będzie miał również znaczenie fakt czy dom jest po termomodernizacji. Wówczas koszty eksploatacji będą niższe. Argumenty, które stają po stronie gazu ziemnego to również między innymi estetyczne i wyposażone w funkcjonalne, nowoczesne sterowanie kotły gazowe czy bezobsługowość działania systemu grzewczego, gdzie jedynym obowiązek użytkownika to regulowanie rachunków za gaz. I przede wszystkim gazowe ogrzewanie jest bardzo ekologiczne.

(juk)