Piątek, 18 października 2019

imieniny: Juliana, Łukasza, Bratumiła

RSS

Duży Kaliber: Zapisał nazwisko mordercy w notesie

01.11.2016 00:00 red.

Z archiwum

Policjanci poszukują zabójców emeryta, którego zwłoki znaleziono w 2004 roku w jednym z mieszkań przy ulicy Dąbrówki. W gardle denata znaleziono breloczek do kluczyków samochodowych.

Osiedle Nowiny w Rybniku to ogromne blokowisko. Tysiące mieszkań w wielkiej płycie. Pomiędzy blokami małe sklepiki i osiedlowe bary. Jeden z nich to bar „ U Omy”. To właśnie do tego baru lubił przychodzić Stefan Czyż. 69-letni emeryt prowadził bardzo ustabilizowany tryb życia. Codziennie rano przychodził do baru na kawę. Siedział tu ze znajomymi do wczesnego popołudnia, potem szedł do domu na obiad. Tak samo było 17 stycznia 2004 roku. Po wyjściu z baru nikt go jednak już nie widział. Emeryt nie odebrał zamówionego w sklepie pieczywa, nie kupił również gazety, po którą codziennie przychodził.

Zwłoki mężczyzny znalazła córka, która 19 stycznia 2004 roku weszła do mieszkania razem z sąsiadem. Ten posiadał klucze do mieszkania 69-letniego emeryta. W mieszkaniu widoczne były ślady walki. Stefan Czyż zginął od uderzeń w głowę tępym narzędziem. Narzędzia zbrodni nie znaleziono w splądrowanym mieszkaniu. W mieszkaniu nie znaleziono żadnych pieniędzy. Prawdopodobnie zabrał je zabójca. Po morderstwie zamknął drzwi i zabrał klucze. Ustalono, że mężczyzna zginął najprawdopodobniej w sobotę 17 stycznia. Podczas sekcji zwłok w gardle Stefana Czyża znaleziono breloczek do kluczyków samochodowych.

Zamordowany mężczyzna mieszkał sam. W barze „U Omy” odwiedzało go niewielu znajomych, choć pan Stefan był ogólnie lubiany, bezkonfliktowy i życzliwy. Policjanci prowadzący śledztwo w sprawie zabójstwa rybniczanina założyli, że prawdopodobnym motywem morderstwa mogły być pieniądze. Stefan Czyż pożyczał sąsiadom i kolegom drobne sumy pieniędzy. Pożyczki zapisywał w swoim notesie. Policjanci przeszukujący mieszkanie nie znaleźli go. „Listę dłużników” zabrał prawdopodobnie morderca. Czyżby jego nazwisko również było tam zapisane?

– Ta sprawa, podobnie jak inne niewykryte zbrodnie trafiła do specjalnej komórki w Komendzie Wojewódzkiej Policji – mówi podinspektor Aleksandra Nowara z KWP Katowice. – Policjanci co jakiś czas wracają do tych spraw i analizują je ponownie, zwłaszcza gdy pojawią się jakieś nowe istotne informacje. Być może ktoś wie coś na temat tego zabójstwa i do tej pory nie przekazał informacji policjantom. Przypominamy, że może to zrobić anonimowo dzwoniąc pod numer 997 – mówi policjantka.

(acz)

  • Numer: 44 (833)
  • Data wydania: 01.11.16
Czytaj e-gazetę