Czwartek, 2 lipca 2020

imieniny: Jagody, Urbana, Martyniana

RSS

Właściciel znanej firmy Gorzycką Perłą

01.11.2016 00:00 red.

GORZYCE, ROGÓW Andreas Glenz otrzymał tytuł „Gorzyckiej Perły 2016”. Uroczystość związana z nadaniem tytułu odbyła się 26 października w sali widowiskowej Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach.

Andreas Glenz jest mieszkańcem Rogowa i właścicielem znanej nie tylko w naszym kraju firmy Prevac, zajmującej się produkcją urządzeń wysokich technologii. – To osoba, która swoją pracą naukową i przedsiębiorczością sławi gminę Gorzyce – podkreśliła na wstępie uroczystości Danuta Parma.

Kandydaturę Glenza wystosowała sołtys i rada sołecka Rogowa, a poparło ją kilkanaście instytucji, m.in. szkoły w Rogowie, Bluszczowie i Olzie oraz parafia w Rogowie. W uzasadnieniu podkreślano osiągnięcia biznesowe i naukowe Glenza, a także jego otwartość i wsparcie dla lokalnej aktywności kulturalnej, sportowej i społecznej.

– To wyróżnienie jest dla mnie czymś szczególnym, nawet biorąc pod uwagę nagrody, które otrzymywałem gdzieś tam w świecie. To jest dla mnie coś intymnego, bo jest tu dziś ze mną wielu moich znajomych – powiedział laureat, który wyróżnienie odebrał z rąk przewodniczącego rady gminy Krzysztofa Małka i wójta Gorzyc Daniela Jakubczyka. Ten ostatni przypomniał: – Po raz pierwszy laureatem wyróżnienia została osoba prowadząca działalność gospodarczą. W mojej opinii są trzy wybitne osoby w historii naszej gminy. To twórca europejskiej radiofonii, hrabia Georg von Arco, to uznany profesor prawa międzynarodowego Dominik Lasok, wreszcie to dr Andreas Glenz. Wspólnym mianownikiem dla nich są osiągnięcia naukowe. Przy czym von Arco działał w Niemczech, prof. Lasok w Wielkiej Brytanii, a dr Glenz działa tu, w naszej małej ojczyźnie. I za tą śmiałą, brawurową decyzję, by rozpocząć swoją działalność właśnie w Rogowie, dziękuję mu – powiedział Jakubczyk.

Do tytułu „Gorzyckiej Perły” kandydował też miesięcznik lokalny „U Nas”, wydawany przez Wiejski Dom Kultury w Gorzycach.

(art)


Do wielkiego świata i z powrotem

Andreas Glenz urodził się w 1954 r. w Rogowie. Po studiach na AGH, w 1980 r. wyjechał do Niemiec, gdzie pracował w branży high-tech, a zarazem był pracownikiem naukowym Uniwersytetu w Heidelbergu. W połowie lat 90-tych, jak sam podkreśla miał do wyboru kilka ścieżek kariery. Dalej mógł pracować naukowo, mógł założyć firmę w Niemczech lub Szwajcarii. Zdecydował się jednak na powrót do rodzinnego Rogowa, gdzie w 1996 r. założył firmę Prevac. Dziś firma ta zatrudnia 230 osób i jest uznaną marką na całym świecie, dostarczając skomplikowana aparaturę naukowo-badawczą dla świata nauki i przemysłu.

  • Numer: 44 (833)
  • Data wydania: 01.11.16
Czytaj e-gazetę