Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 37 (826) Data wydania: 13.09.16
Czytaj e-gazetę

OSP Gorzyce

KONKURS na najlepszą jednostkę OSP powiatu wodzisławskiego.

Ochotnicza Straż Pożarna w Gorzycach założona została w 1906 roku przez ówczesnego wójta Wilhelma Parmę, który został pierwszym prezesem jednostki. W tym czasie na wyposażeniu była tylko prymitywna sikawka. Dopiero w 1911 r. zakupiono nowy sprzęt. W czasie I wojny światowej działalność straży została zawieszona. Wznowiono ją dopiero po zakończeniu działań wojennych pod zwierzchnictwem niemieckim. W 1922 r. ówczesny prezes Jan Zuzok na zebraniu nadał stowarzyszeniu charakter i nazwę czysto polskiej organizacji – Ochotnicza Straż Pożarna.

W następnych latach funkcje prezesa pełnili kolejno Emanuel Wajner od roku 1923 do roku 1929, Wilhelm Parma od roku 1929 do roku 1935, Rajmund Adamczyk od roku 1935 do roku 1939.

Z kolei w latach 1922-1939 funkcję naczelnika pełnili: Franciszek Urbanek od roku 1922 do roku 1925, Ludwik Bażan od roku 1925 do roku 1930, Karol Krzyżok od roku 1930 do roku 1934, Cyryl Adamczyk od roku 1934 do roku 1939.

Kopalnia ufundowała konny wóz strażacki

W okresie międzywojennym stowarzyszenie szybko się rozwijało. Straż posiadała nowoczesny sprzęt, podwójne umundurowanie, murowaną remizę i elektryczną syrenę alarmową. W roku 1937, z okazji obchodów jubileuszowych ufundowano sztandar, który zaginął w czasie II wojny światowej. W czasie działań wojennych częściowemu zniszczeniu uległa remiza oraz sprzęt pożarniczy, zaś działalność straży została zawieszona. Dopiero po wojnie 13 października 1945 r. z inicjatywy wójta i ówczesnego Komendanta Rejonowego Jacka Wali jednostka w Gorzycach została reaktywowana. W 1955 r. jednostka otrzymała przekazany przez Kopalnią „Anna” konny wóz strażacki, ale już dwa lat później otrzymała samochód ciężarowy, który został przystosowany do potrzeb straży, a społeczeństwo Gorzyc ufundowało nowy sztandar strażacki.

W roku 1961 straż otrzymała nowoczesny na ten czas beczkowóz na podwoziu ZIŁ-a. Po wielu staraniach w roku 1968 powołano Komitet Budowy Nowej Remizy, dzięki staraniom tego komitetu w roku 1974 podjęto budowę nowego budynku remizy. Po dwóch latach, dzięki pomocy wszystkich mieszkańców Gorzyc, 23 maja 1974 r. gotową remizę przekazano do użytku.

Odrestaurowany wóz na jubileuszowe obchody

Jesienią tego samego roku zmarł zasłużony długoletni naczelnik druh Paweł Staniczek, na którego miejsce został wybrany druh Józef Tomas, a prezesem został druh Emil Józek. W roku 1977 strażacy otrzymali samochód bojowy marki Star 25 z autopompą, który był używany od 1985 roku.

W roku 1985 Komenda Rejonowa Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śl. przekazała naszej jednostce samochód bojowy marki Jelcz 315, który został w roku 1998 zmodernizowany i powiększony o kabinę dla 6-ciu członków załogi. Samochód ten służy strażakom z Gorzyc do chwili obecnej.

Od roku 1984 prezesem w miejsce ustępującego druha Emila Józka wybrany został druh Czesław Wala, a w następnej kadencji wybrany został na to stanowisko druh Piotr Folwarczny, który pełni tę funkcję do chwili obecnej. W roku 1995 w miejsce ustępującego druha Józefa Tomasa, funkcję naczelnika objął druh Bogdan Ganita, który pełni ją do dzisiaj. Z inicjatywy Zarządu OSP, w roku 1996, z okazji jubileuszu 90-cio lecia jednostki odrestaurowano i zamontowano na postumencie zabytkowy wóz strażacki oraz tablicę pamiątkową.

Działają w KSRG

We wszystkich latach swojej działalności jednostka z Gorzyc brała udział w licznych akcjach ratowniczo-gaśniczych na terenie naszej gminy, powiatu i województwa, m.in. w gaszeniu pożarów lasu w Olkuszu, Imielinie i Kuźni Raciborskiej. Miała też niemały wkład w zapobieganiu i zwalczanie skutków powodzi, która dotknęła gminę Gorzyce w roku 1997. W roku 1998 OSP Gorzyce włączona została do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Za zasługi w walce z żywiołami oraz za ratowanie życia i mienia ludzkiego, wielu członków jednostki zostało uhonorowanych licznymi odznaczeniami i medalami za zasługi dla pożarnictwa, a w roku 2001, z okazji jubileuszu 95-lecia istnienia jednostki została ona odznaczona Złotym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa. W 2005 r. podjęto uchwałę o ufundowaniu nowego sztandaru naszej jednostki. Sztandar został poświęcony w czasie obchodów jubileuszu 100-lecia istnienia OSP w Gorzycach w 2006 roku. W czasie jubileuszu 105-lecia istnienia OSP Gorzyce jednostka została odznaczona złotą odznaką za zasługi dla rozwoju województwa Śląskiego.

W latach 2015-2016 został przeprowadzony generalny remont budynku WDK i remizy, który zakończono w marcu tego roku. 10 i 11 września jednostka obchodziła 110 urodziny.

(art)


Drużyny

OSP w Gorzycach posiada 4 drużyny sportowo-pożarnicze–drużynę młodzieżowe dziewczyn, drużynę młodzieżową chłopców, drużynę w grupie A mężczyzn, drużynę w grupie C kobiet.

Komisja rewizyjna

Przewodniczący: Wiesław Michnik

Członkowie: Kazimierz Student, Jerzy Bażan.

Zarząd

Prezes: Piotr Folwarczny

Naczelnik: Bogdan Ganita

Wiceprezes: Mateusz Wójcik

Zastępca naczelnika: Andrzej Klon

Sekretarz: Konrad Szweda

Skarbnik: Kazimierz Podeszwa

Gospodarz: Krzysztof Kremzer

Członkowie: Zbigniew Fonfara, Leszek Kostka.

Członkowie

Ogółem członków wpierających OSP jest 170. Członków aktywnych jest 33 osoby, w tym 22 osoby wyszkolonych mogących brać udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych.