Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 35 (824) Data wydania: 30.08.16
Czytaj e-gazetę

OSP Godów

Konkurs na najlepszą jednostkę OSP powiatu wodzisławskiego 2016 r.

Stowarzyszenie Straży Pożarnej w Godowie założono 29 czerwca 1911 r. Założycielami byli mieszkańcy Godowa Franciszek Balcar, Wiktor Potysz, Józef Szyrocki i Karol Wawrzyczny. Do straży zapisało się około 50 młodych osób. Początkowo z braku przyrządów i mundurów zbierali się jedynie, by ćwiczyć musztrę. W 1912 r. zakupiono pompę zwaną „sikawką” oraz mundury i zaczęła się prawdziwa praca strażacka.

Kryzys przez niemiecką nazwę

Pierwsza wojna światowa zahamowała rozwój jednostki, która w roku 1920 przeżyła kryzys z powodu niemieckiej nazwy Freiwillige Feuerwehr Godow. Członkowie Polacy chcieli ją przemianować na polską nazwę, ale niemieccy urzędnicy na taki projekt się nie zgodzili. Impas trwał do 1 marca 1922 r. W tym dniu powstało stowarzyszenie z nazwą Ochotnicza Straż Pożarna w Godowie. Organizacja liczyła 62 członków. Prezesem został Józef Ochman, a naczelnikiem Alojzy Kozieł, który zabrał się żywo do pracy. Ćwiczenia odbywały się kilka razy w miesiącu. Ćwiczono polską musztrę oraz obsługę sikawki.

Nawet wystawiali spektakle

Działalność OSP biegła zwykłym trybem – brano udział we wszelkich imprezach i zawodach w okolicy. Ochotnicy często wyjeżdżali na uroczystości straży polskich i czechosłowackich, zawody strażackie, zbierając różne nagrody. Straż miała mało pieniędzy. Gmina skupiała się na budowie nowego kościoła i przez kilka lat nie była w stanie finansować potrzebnych inwestycji i zakupu nowego sprzętu strażackiego. W roku 1928 stowarzyszenie poszerzyło działalność o przygotowywanie spektakli teatralnych. Członkowie brali także czynny udział w wielu uroczystościach kościelnych, w tym co roku wystawiali wartę przy Bożym Grobie.

Bojowy chrzest

Pierwszy prawdziwy chrzest bojowy OSP miała podczas wielkiej powodzi w 1929 r. Członkowie stowarzyszenia z narażeniem własnego życia chronili mienie mieszkańców zagrożonych zalaniem.W latach 1030 – 32 ochotnicy trzy razy z rzędu wygrywali miejscowe zawody, a w 1933 r. zajęli trzecie miejsce. Na walnym zebraniu 24 marca 1935 r. na pamiątkę 25–lecia istnienia stowarzyszenia społeczeństwo Godowa ufundowało sztandar.

Na zdobycznym sprzęcie

Wybuch II wojny światowej spowodował, że członkowie OSP w pośpiechu ukryli sztandar oraz wszelkie odznaczenia, wierząc, że niebawem nadejdzie dzień wolności. Ochotnicza Straż Pożarna – mimo tymczasowej nazwy niemieckiej – istniała nadal. Po wojnie aż do 1946 r. z powodu zniszczeń sprzętu strażackiego oraz kłopotów ze zdobyciem funduszy na zakup nowych urządzeń działalność jednostki była ograniczona. Akcje i ćwiczenia prowadzono przy użyciu sikawek ręcznych oraz motopompy nowego typu, zdobytej przez Alojzego Nikiela podczas okupacji. Wiosną 1947 r. na terenie gminy wystąpiła dużych rozmiarów powódź. Wylały wszystkie rzeki – Olza, Piotrówka, Szotkówka i Leśnica. Trzeba było ewakuować ludność z zagrożonych terenów. Sprawna interwencja ochotników pozwoliła przeprowadzić ewakuację bez większych strat. 20 czerwca 1948 r. została poświęcona motopompa i nowe węże strażackie.

Historia z lukami

Wiedza o działalności OSP Godów w latach 1949 – 85 jest szczątkowa. Dokumenty źródłowe zaginęły, bądź zniszczyły się. Wiadomo, że w 1956 r. straży kupiono samochód betford, a 3 sierpnia 1958 roku została poświęcona motopompa. 4 czerwca 1961 r. odbyły się obchody 50–lecia OSP Godów. 5 czerwca 1966 r. podczas festynu przekazano jednostce samochód strażacki typu dodge, z kolei w latach 70. jednostka otrzymała z komendy rejonowej straży pożarniczego żuka. Od września 1979 r. trwała budowa nowej remizy. Do użytku została oddana 21 lipca 1985 r. Na tej uroczystości straż pożarna z Jastrzębia przekazała jednostce nową motopompę. W tym też roku region dotknęła groźna powódź. Ochotnicy z Godowa ratowali dobytek i mienie poszkodowanej ludności.

Pożary lasów i powodzie

15 lutego 1988 r. jednostka otrzymała 10–letniego żuka z OSP Skrzyszów. W 1989 r. OSP Godów brała udział w gaszeniu pożaru lasów w Rudach Raciborskich. W lipcu 1989 r. ochotnicy rozebrali drewnianą wieżę w starej remizie. 15 sierpnia 1991 r. w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Godowie wybuchł wielki pożar. W jego gaszeniu strażacy z OSP Godów brali udział wspólnie z wieloma jednostkami sąsiednimi. 18 sierpnia 1991 r. odbyły się obchody 80–lecia OSP Godów. W sierpniu 1992 r. wielki pożar pustoszył lasy w Kuźni Raciborskiej. OSP Godów pośrednio miała udział w walce z żywiołem. Państwowa Straż Pożarna w Wodzisławiu Śl. korzystała z godowskiego żuka. 15 maja 1994 r. odbył się wielki festyn na boisku sportowym z okazji Dnia Strażaka i obchodów 700–lecia Godowa. Odbyły się pokazy sprawności strażackich, między innymi cięcia samochodu. Podczas powodzi tysiąclecia w 1997 r. w remizie Ochotniczej Straży w Godowie urządzona została baza akcji ratowniczej. Ochotnicy ratowali dobytek, mienie i ludzi z zagrożonych gospodarstw, napełniali worków z piaskiem, wykonywali wały ochronne. W październiku 1997 r. obchodzono 85–lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Godowie.

Karczma piwna i złoty znak

27 października 2000 r. strażacy otrzymali nowego lublina z nowoczesnym agregatem gaśniczym. Auto służy im do dziś. 24 listopada 2001 r. w remizie odbyła się pierwsza strażacka karczma piwna. 3 maja 2006 r. strażacy świętowali 95–lecie istnienia jednostki. OSP odznaczona została Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa. W roku 2005 jednostka OSP Godów nawiązała nieformalną współpracę z SDH Detmarovice. Formalną umowę o współpracy strażacy zawarli 18 września 2010 r. w obecności wójta Godowa Mariusza Adamczyka i starosty gminy Detmarovice – Lumira Mżika. W 2011 r. z okazji 100–lecia istnienia OSP Godów dostała Złoty Znak Związku OSP RP, a kółko rolnicze ufundowało nowy sztandar. Strażakom marzy się remont i termomodernizacja remizy. Prace uzależnione będą jednak od możliwości finansowych gminy Godów. Na razie trwa projektowanie zmodernizowanej remizy.

Turnieje, zawody

Ochotnicy co roku organizują konkursy, np. plastyczny dla dzieci czy turnieje w skata. Biorą też udział w zawodach. Największy sukces odnieśli 21 września 2013 r. zajmując trzecie miejsce na powiatowych zawodach sportowo–pożarniczych w Rydułtowach. Jednostki nie ma w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym, niemniej pozostaje do dyspozycji. Inna sprawa, że nie zawsze jest potrzeba wysyłania ochotników z Godowa. W 2013 r. ani razu nie interweniowali.

(opr. tora)


Sprzęt

OSP Godów posiada lublina z pompą i zbiornikiem o poj. 300 l. Na wyposażeniu jednostki są jeszcze łódź czterowiosłowa i przyczepa po agregacie oddymiającym wykorzystywana do transportu sprzętu. Strażacy liczą na nowy samochód.

Zarząd OSP Godów

• Prezes – Henryk Olejok

• Wiceprezes – Krzysztof Krzyżok

• Naczelnik, wiceprezes – Juliusz Śniadek

• Zastępca naczelnika – Rafał Kondziołka

• Sekretarz, kronikarz – Józef Grzonka

• Skarbnik – Zdzisław Grzonka

• Gospodarz – Szymon Jasiński

• Członkowie – Henryk Turowski, Marek Grzyb

Komisja Rewizyjna

• Przewodniczący – Arkadiusz Janus

• Członkowie – Adam Mrozek, Kazimierz Woryta

Załoga

OSP Godów liczy 119 członków w tym 2 kobiety. W tym gronie jest 97 członków zwyczajnych, 14 honorowych i 8 młodzieżowej drużyny pożarniczej. W podziale bojowym jest 16 ochotników.