Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 35 (824) Data wydania: 30.08.16
Czytaj e-gazetę

Osiedla: Ubikacja to nie śmietnik

Praktycznie co dwa tygodnie administracje Spółdzielni Mieszkaniowej ROW odbierają wezwania mieszkańców do interwencji związanych z wybijaniem kanalizacji w mieszkaniach.

Fekalia wylewają się z muszli toaletowych, wanien czy basenów prysznicowych. Pracownicy spółdzielni udrażniają rury. Lokatorzy zmuszeni są do uciążliwego sprzątania. Mają też prawo ubiegać się o odszkodowanie za zalanie mieszkania i zwykle dostają pieniądze.

Dlaczego się zapychają

Tylko, czy na pewno jest to dla nich satysfakcjonująca rekompensata? I dlaczego rury się zapychają? Podczas interwencji wychodzi to jak na dłoni. W rurach znajdowane są resztki jedzenia, na przykład kości, warzywa, czy obierki z warzyw i owoców. Powinny trafić do kosza na śmieci, a wrzucane są do toalety, czy spłukiwane są w zlewie. Nagminnie się zdarza, że wraz z brudną wodę z mycia mebli czy podłóg ktoś wyleje szmatę, zbitki włosów.

Coś okropnego

– Niedawno wybiło w mieszkaniu mojej koleżanki na parterze. Zatkała się rura pomiędzy jej mieszkaniem a piwnicą. Fekalia wylały się na mieszkanie przez toaletę i wannę. Dobrze, że to było latem, kiedy można było szybko wywietrzyć i wysuszyć mieszkanie. Gdyby to się wydarzyło zimą, no to ja sobie nie wyobrażam, jak długo trzeba byłoby czekać, aż ten smród się wywietrzy. No coś okropnego – mówi nam jedna z mieszkanek z Wodzisławia.

Najgorzej na parterze

W SM ROW słyszymy, że problemu nie widzą mieszkańcy wyższych kondygnacji. Z ich mieszkań woda spływa w dół pod większym ciśnieniem i jest mniejsze ryzyko zapychania się rur, a tym samym wybicia kanalizacji. Jednak śmieci zbierają się w dolnych częściach rur, co najdotkliwiej odczuwają mieszkańcy niższych pięter. Dlatego spółdzielnia apeluje, by do toalet i zlewów trafiały płyny i materiały rozpuszczalne, a wszystkie trwałe resztki do kosza na śmieci. Niby to oczywiste, ale życie pokazuje, że nie dla wszystkich.

(tora)