Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 29 (818) Data wydania: 19.07.16
Czytaj e-gazetę

Kącik ZUS

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Moja babcia ma 80 lata. Przeczytałam u Was, kiedyś w poradach, że emerytom, którzy ukończyli 75 lat ZUS wypłaca zasiłek pielęgnacyjny. Czy babcia ma emeryturę z zasiłkiem, czy też nie? A jeśli nie dostała tego zasiłku to jakie dokumenty należy złożyć?

Pyta pani o zasiłek pielęgnacyjny, który jest wypłacany przez wójta (burmistrza lub prezydenta miasta), bądź upoważnione przez niego osoby (np. kierownika ośrodka pomocy społecznej). Natomiast Zakład Ubezpieczeń Społecznych do emerytury wypłaca dodatek pielęgnacyjny, to jest inne świadczenie niż zasiłek pielęgnacyjny.

Zgodnie z ustawą emerytalną - dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty, jeżeli osoba ta została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 lat życia. Dodatek pielęgnacyjny jest przyznawany przez ZUS z chwilą ukończenia 75. roku życia - bez konieczności składania wniosku. Na decyzjach waloryzacyjnych przesyłanych przez ZUS zawarta jest informacja o przysługującym dodatku pielęgnacyjnym oraz jego wysokości. Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego.


Niedawno zostałam wdową. Wkrótce ukończę 57 lat. Mam dwoje studiujących dzieci (syn ma 24 lata, a córka 23). Zarówno mnie, jak i dzieciom należy się renta rodzinna po moim mężu. Mąż miał rentę chorobową, która wynosiła 2100 zł. Czy to prawda, że zarówno ja, jak i każde z moich dzieci dostanie rentę w wysokości 95 proc. tego, co miał mąż.

Nie. Wszystkim uprawnionym członkom rodziny zmarłego przysługuje bowiem jedna łączna renta rodzinna, która jest dzielona między uprawnionych w równych częściach. Rzeczywiście, przy trzech osobach uprawnionych renta rodzinna jest równa 95 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu. Ale do podziału! Czytelniczka i każde z jej dzieci dostaną więc po jednej trzeciej z 95 proc. renty chorobowej zmarłego. Wyjaśnijmy też, że renta rodzinna w wysokości 95 proc. świadczenia, jakie dostawał zmarły, należy się przy trzech i więcej osobach uprawnionych. Dla jednej osoby uprawnionej renta wynosi 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu. Dla dwóch – 90 proc. W każdym z tych przypadków jest to kwota do podziału. Poza współmałżonkiem i dziećmi, po spełnieniu określonych prawem warunków, uprawnienie do renty rodzinnej mogą mieć m.in. rodzice i rodzeństwo zmarłego.


Jestem emerytowaną nauczycielką. Chcę otworzyć działalność i udzielać korepetycje. Czy mogę płacić niższe składki?

Emeryci, którzy prowadzą działalność gospodarczą, nie są obowiązkowo objęci ubezpieczeniami społecznymi, dlatego nie muszą z tego tytułu odprowadzać składek, nawet w preferencyjnej wysokości. Obowiązkowo są objęci ubezpieczeniem zdrowotnym i z tego tytułu składkę powinni regulować. Jej wysokość to 288,95 zł.