Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 27 (816) Data wydania: 05.07.16
Czytaj e-gazetę

Jak dawniej nosili się wodzisławianie

W Muzeum Miejskim w Wodzisławiu Śl. można oglądać zrekonstruowany strój wodzisławski

Wodzisław Śląski Rekonstrukcja stroju damskiego i męskiego nie była łatwa. Zajęła się nią Pracownia Konserwatorska profesor Małgorzaty Grupy w Toruniu. Prace poprzedziły wieloletnie badania prowadzone przez Muzeum w Wodzisławiu Śląskim.

Skutki pożaru

– Opis ubioru dawnych mieszkańców miasta, na którym bazowaliśmy, pochodzi z Kroniki Franza Henkego – nauczyciela i rektora szkoły, który w latach 60. XIX wieku spisał dzieje Wodzisławia od czasów najdawniejszych do jemu współczesnych. W swej pracy umieścił krótki opis stroju mieszczańskiego, który funkcjonował na tych terenach do wielkiego pożaru miasta w 1822 roku. Po pożarze, kiedy to spaliła się większość domów i dobytku mieszkańców, „dobroczynność” zaopatrzyła pogorzelców w inne ubiory, które tak im się spodobały, że całkowicie wyparły dawny sposób ubierania się – mówi Sławomir Kulpa, dyrektor Muzeum Miejskiego w Wodzisławiu Śl.

Brak źródeł

Muzealnicy podczas badań musieli się borykać z kompletnym brakiem źródeł ikonograficznych. Nie zachowały się żadne ryciny ani obrazy przedstawiające Wodzisław na początku XIX wieku. – Musieliśmy bazować na ubiorach innych miejscowości oraz na wiedzy ogólnej o kostiumach z tamtych czasów – mówi Kulpa.

Nieocenioną pomoc okazała profesor Uniwersytetu Wrocławskiego Barbara Bazielich, etnograf i znawczyni strojów, przekazując sporo cennych uwag. Również profesor Małgorzata Grupa, która jest specjalistką od mody dawnych wieków, dobrała odpowiednie rodzaje tkanin i haftów, by wodzisławski ubiór maksymalnie odpowiadał prawdzie tamtych czasów.

Element autentyczny

Nie cały strój to rekonstrukcja. Autentyczne są kobiece buty. Zostały znalezione podczas remontu kamienicy przy wodzisławskim Rynku. Pochodzą z połowy XIX wieku. Poddano je konserwacji i dołączono do ubrania damskiego.

Premiera strojów miała miejsce podczas 47. Dni Wodzisławia Śl. Wydarzenie urozmaicił pokaz „Moda w obliczu śmierci – rekonstrukcja ubiorów z XIV–XIX wieku”. Stroje prezentowali studenci Uniwersytetu Toruńskiego. W efektownym żupanie paradował też prezydent Mieczysław Kieca.

(tora)