Niedziela, 12 lipca 2020

imieniny: Jana, Pameli, Weroniki

RSS

Mała tablica z wielką historią

31.05.2016 00:00 red.

Odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą historii jednego z rydułtowskich zabytków - Szpitalowi Miejskiemu.

RYDUŁTOWY Szpital w Rydułtowach to zabytek klasy europejskiej. Jego budowa rozpoczęła się w 1896 roku nakładem Górnośląskiej Spółki Brackiej. Pierwszy etap budowy zakończył się w 1900 r. Wtedy też oddano do użytku pawilon główny oraz kilka budynków gospodarczych.

Leczyć górników

Powstanie i rozwój szpitala w Rydułtowach wiąże się nierozerwalnie z ekspansją górnictwa na terenie Górnego Śląska. Do rydułtowskiej lecznicy trafiali głównie poszkodowani podczas pracy pod ziemią górnicy, lecz pomocy nie odmawiano nikomu, kto zgłosił się z problemem zdrowotnym. W ciągu następnych lat szpital w Rydułtowach przechodził liczne modernizacje i ustawicznie się powiększał. Swoim zasięgiem obejmował teren Rydułtów oraz wszystkich ościennych miejscowości.

Unikatowy aparat

Wielkie zasługi w procesie rozbudowy i unowocześnienia szpitala należy przypisać ówczesnemu dyrektorowi placówki - Georgowi Nepill’emu, staraniem którego w 1917 r rozpoczął pracę falowy aparat rentgenowski do wykonywania prześwietleń układu kostnego (wówczas była to zupełna nowość, którą mogły się pochwalić tylko największe i najbardziej uznane szpitale w Polsce i w Niemczech). Ważną datą w historii Szpitala Miejskiego w Rydułtowach był rok 1921, kiedy to wybuchło III Powstanie Śląskie. Wtedy też rydułtowska lecznica stała się szpitalem powstańczym.

Zbombardowani blok

W momencie wybuchu II wojny światowej szpital został przygotowany do ewakuacji. W pierwszych dniach wojny wszystkich chorych, którzy mogli opuścić lecznicę o własnych siłach, zwolniono do domów. Od września 1939 do czerwca 1940 czynne było jedynie ambulatorium. Szpital został ponownie otwarty w czerwcu 1940 przez niemiecki Zarząd Spółki Brackiej. W styczniu 1945 szpital kolejny raz przygotowano do ewakuacji. Niestety, wojna nie oszczędziła szpitala. Podczas bombardowania radzieckiego, które nastąpiło 4 lutego 1945, blok operacyjny uległ kompletnemu zniszczeniu. Prowizoryczną salę operacyjną urządzono w piwnicy pawilonu głównego. W ciągu następnych lat Szpital Miejski w Rydułtowach był sukcesywnie remontowany i doposażany. Był i jest nadal ważną częścią miasta Rydułtowy, a jego architektura (wczesny modernizm) jest świetnym przykładem myśli technicznej końca XVIII wieku.

Z udziałem pomysłodawczyni

Obecnie szpital jest częścią Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach. Odpowiadając na apel publiczny Towarzystwa Miłośników Rydułtów, miasto Rydułtowy zamontowało tablicę pamiątkową. Odsłonięto ją uroczyście 23 maja. W wydarzeniu wzięła udział Maria Antonina Wieczorek – pomysłodawczyni i wieloletnia propagatorka zawieszenia tablicy pamiątkowej na budynku szpitala w Rydułtowach - to własnie ona wraz z Henrykiem Machnikiem, prezesem TMR, dokonała symbolicznego odsłonięcia tablicy.

opr. (mak)

  • Numer: 22 (811)
  • Data wydania: 31.05.16
Czytaj e-gazetę