Czwartek, 22 sierpnia 2019

imieniny: Cezarego, Zygfryda, Marii

RSS

Kamienice do ciepłociągu, apel do ministra

31.05.2016 00:00 red.

Zamiast palić w piecach kamienice zostaną podłączone do sieci. To jedne z kilku aktualnych lokalnych działań na rzecz walki ze smogiem

WODZISŁAW ŚLĄSKI Jeszcze przed nowym sezonem grzewczym, czyli do września – października, sześć kamienic na starówce zostanie poddanych termomodernizacji i przyłączonych do sieci ciepłowniczej PEC. To jeden z punktów programu walki z niską emisją władz miasta. Prace obejmą kamienice przy ul. Rynek 9, 18, 19, ul. Opolskiego 1 i 2 oraz Kościelnej 10. Ich mieszkańcy wyrazili chęć przyłączenia się do sieci PEC. Roboty obejmą także fragmenty samych ulic i placu rynkowego, w związku z koniecznością ułożenia tam ciepłociągu. Będzie to wiązało się z koniecznością czasowego wyłączenia w całości lub fragmentach ulic w rejonie robót, np. Kościelnej czy Sądowej. Po pociągnięciu sieci ciepłowniczej na ulicach ułożona zostanie nowa nawierzchnia. Szczegóły poznamy przed przystąpieniem do prac. Inwestycja pochłonie około pół miliona zł, ale koszt będzie wiadomy po przetargach.

Zespół zaczął działać

Program termomodernizacji kamienic nie jest jedynym działaniem w walce ze smogiem, o którym była mowa w ostatnich dniach w mieście i całym regionie. 23 maja zaczął pracę powołany przez Marszałka Województwa Śląskiego zespół do spraw ograniczania niskiej emisji. Przedstawicielami naszego subregionu zostali prezydenci Wodzisławia Śl. i Rybnika. W skład zespołu weszli m.in. naukowcy z Politechniki Śląskiej czy specjaliści z instytucji badających środowisko. Celem zespołu jest przygotowanie województwa do uchwalenia uchwały antysmogowej w jak najszybszym okresie, być może jeszcze we wrześniu czy październiku tego roku. – Przedstawiciele marszałka nie byli w stanie sprecyzować co znaczy „w jak najszybszym czasie”. Uchwała jest skomplikowana i wymaga szerokich konsultacji społecznych – mówi Kieca.

Program subregionu wzorcem

Przypomnijmy, że w naszym subregionie już od roku działa inny zespół pod kierunkiem Tadeusza Dragona, naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Wodzisławiu, który przygotował m.in. program informacyjny dla 28 gmin Subregionu Zachodniego. Program zawiera m.in. wskazówki i propozycje szkoleń dla urzędów dotyczące kontroli pieców. Pod programem podpisali się włodarze wszystkich miast i gmin naszego subregionu. To spora zmiana postawy. Jeszcze rok temu nie wszyscy byli skłonni do wysyłania kontroli z obawy o sprzeciwy mieszkańców. Nasz subregion będzie ubiegał się w WFOŚ o pieniądze na realizację tego programu. Wspominamy o nim nie bez przyczyny – otóż marszałek województwa przy okazji rozpoczęcia prac jego zespołu wskazał na nasz program jako przykład dobrych praktyk. I program ten traktowany będzie jako modelowy do wdrożenia przez pozostałe subregiony na Śląsku.

Minister popiera

Pieniądze potrzebne będą nie tylko na wspomniany program informacyjny, ale przede wszystkim na wymianę źródeł ciepła na przyjazne środowisku. A pieniędzy nie ma. Wszystkie programy dopłat się skończyły, z te, które są, mają niekorzystne warunki. Dlatego subregion wystąpił do NFOŚ o przygotowanie nowych propozycji. Zwraca uwagę m.in. na to, aby dotacjami objęte były wszystkie kotły, a nie tylko konkretnej klasy, bo nie wszystkie budynki umożliwiają ich montaż. Ponadto należy wprowadzić dotacje do zakupu ekologicznego paliwa, bo jego wysokie koszty zniechecają do inwestowania w nowoczesne kotły. Stanowisko subregionu poparł sekretarz stanu Paweł Sałek, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej.

Tomasz Raudner

  • Numer: 22 (811)
  • Data wydania: 31.05.16
Czytaj e-gazetę