Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 21 (810) Data wydania: 24.05.16
Czytaj e-gazetę

Dekada walki, 30 milionów, a efekty?

WODZISŁAW ŚLĄSKI Przed tygodniem Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała ranking najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast i gmin.

Na niechlubnych czołowych (patrz obok) miejscach są Wodzisław Śląski, Godów, Rybnik. Oczywiście musimy wziąć pod uwagę fakt, że w zestawieniu ujęte są miejscowości, w których są stacje pomiarowe. Problem smogu dotyczy całego naszego regionu. Zaraz po publikacji raportu prezydent Mieczysław Kieca zwołał konferencję, na której podzielił się informacjami na temat starań miasta i całego subregionu o poprawę powietrza. – Problem niskiej emisji i związanym z nią zanieczyszczeniem powietrza jest dla nas kwestią priorytetową od lat. Niemal dekadę już prowadzimy liczne działania, które mają poprawiać naszą sytuację. Działamy zarówno lokalnie, w obrębie miasta, jak i w wymiarze regionalnym – mówi prezydent.

W ostatnich 10 latach miasto na walkę z niską emisją i zanieczyszczeniem powietrza wydało blisko 30 mln zł. W tej kwocie mieszczą się przeprowadzone w mieście termomodernizacje budynków oświatowych, mieszkalnych, użyteczności publicznej, dopłaty do wymiany źródeł ciepła oraz wszelkie akcje edukacyjne prowadzone wśród mieszkańców.

– Mimo podjętych działań nadal znajdujemy się w miejscu, które nas nie zadowala. To problem wszystkich miast regionu, bo smog nie zna granic administracyjnych – mówi prezydent Mieczysław Kieca. Dlatego tak duże nadzieje włodarze pokładają w ustawie antysmogowej, która zakazywałaby palenia w piecach niskiej jakości opałem. Co to dokładnie oznacza? – Ustalona zostanie jakość paliw ze wskazaniem odpowiedniej ilości siarki, popiołu i zawartości opałowej. Najgorsze są wątpliwej jakości muły. Jeżeli chodzi o urządzenia grzewcze to sugerowaliśmy, by do użytku dopuszczone zostały te z automatycznym podajnikiem min. klasy 3 – mówi naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Tadeusz Dragon. – Największą bolączką spalania paliw stałych jest pył, którego cząsteczki wchodzą w układ krwionośny i powodują schorzenia rakowe. Odnotowano ogromną zachorowalność młodych ludzi w województwie śląskim. Cytując za profesorem Marianem Zembala – powietrze, którym oddychamy jest tym samym dla człowieka, co paliwo złej jakości dla samochodu – dodaje naczelnik.

(tora)