Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 10 (799) Data wydania: 08.03.16
Czytaj e-gazetę

Korzystasz z komisów? Przeczytaj

Po ubiegłotygodniowym artykule opisującym grupę matek oszukanych przez komis odzieżowy w Wodzisławiu zwróciliśmy się do Dariusza Kalemby, powiatowego rzecznika konsumentów w wodzisławskim starostwie o garść porad, jak należy korzystać z komisów.

• Oddając rzeczy do komisu warto pamiętać:

1. Umowę z przedsiębiorcą prowadzącym komis najlepiej zawierać w formie pisemnej i dokładnie określić w niej zakres świadczenia (wymienić dokładną ilość i rodzaj rzeczy oraz minimalną cenę sprzedaży) oraz czas obowiązywania umowy.

2. Określić maksymalną wysokość prowizji komisanta za sprzedanie towaru.

3. Zwrócić uwagę czy w umowie lub regulaminie są zapisy:

- przewidujące opłaty finansowe za rozwiązanie umowy z winy konsumenta (komitenta) przed sprzedażą towaru,

- ograniczające odpowiedzialność komisanta za towar przerzucając ją na konsumenta (komitenta).

4. Uważać na inne opłaty, np. za przechowywanie towaru przez komis, w przypadku zwłoki w jego odbiorze przez konsumenta (komitenta).

• Pamiętajmy, żeby kierować się zasadą ograniczonego zaufania i nie podpisywać/zawierać umów, w których znajduje się zapis o potwierdzeniu zapoznania się z regulaminem i jego akceptację złożonym podpisem, gdy nie możemy (z różnych powodów) zapoznać się z treścią regulaminu.

• W przypadku, gdy nie rozumiemy znaczenia jakiegoś zapisu, zapytajmy o wyjaśnienia komisanta. Jeżeli odmówi lub jego tłumaczenia będą niewystarczające, lepiej nie zawierać umowy z takim przedsiębiorcą.

• W przypadku tzw. komisów sprzedaży do podstawowych obowiązków komisanta należy wykonanie zlecenia polegającego na sprzedaży rzeczy oddanych w komis. Komisant przyjmując rzeczy od komitenta (konsumentki), bierze je na przechowanie w celu ich sprzedaży. Właścicielem rzeczy nadal pozostaje konsumentka. Komisant sprzedaje towary na rachunek konsumentki, lecz we własnym imieniu. Oznacza to, że sprzedającym jest komis, a nie konsumentka wobec osób kupujących te rzeczy.

• Za pozostawione rzeczy w komisie odpowiada właściciel komisu. Od chwili ich przyjęcia to na nim spoczywa ryzyko uszkodzenia lub utraty tych towarów. Tutaj jednak możliwe jest uwolnienie komisanta od odpowiedzialności, zobowiązując go bezpośrednio w umowie komisowej do ubezpieczenia oddanych mu w komis rzeczy od ryzyka uszkodzeń czy kradzieży.

(opr. mak)