Piątek, 20 września 2019

imieniny: Eustachego, Filipiny, Faustyny

RSS

Tym konkursem od 15 lat Jedynka obecna jest w Europie

16.02.2016 00:00 red

Liceum Ogólnokształcące nr 1 wspólnie z zagranicznymi partnerami świętowało 15-lecie konkursu „Polak w Europie”. Tegoroczne hasło przewodnie brzmiało: „ Polak w Europie – Europa w Polsce”. Zgodnie z nim Europa pojawiła się w wodzisławskim liceum realnie i wirtualnie.

WODZISŁAW ŚLĄSKI Przedstawiciele Anglii, Irlandii, Rosji, Francji, Ukrainy i Włoch zademonstrowali stopień opanowania skomplikowanego dla nich języka polskiego, odpowiadali na pytania dotyczące ich przygody z Polską. Opowiadali o konfrontacji ich wiedzy i wyobrażeń z rzeczywistością obserwowaną w Polsce podczas pobytu w naszym kraju oraz prezentowali zabawne historie związane z językowo-kulturowymi stereotypami. Z kolei z Malty, Szwajcarii, Austrii, Grecji i z Rosji zostały przysłane wideopozdrowienia i gratulacje związane z jubileuszem konkursu oraz deklaracje dalszej współpracy z wodzisławskim liceum.

Uczyli się bycia Europejczykami

- Cieszyły nas stwierdzenia płynące z różnych zakątków Europy, że właśnie nasze miasto stało się centrum konkursowej europejskości i zasłużyło na miano stolicy zmagań językowo-kulturowych dla uczniów z różnych przedziałów wiekowych i z różnych szerokości geograficznych – podsumowała Bogumiła Różańska-Świerkot, która była inicjatorką i organizatorką wszystkich edycji konkursowych „Polaka w Europie”. Jak dodaje konkurs był cyklicznie organizowany od 2001r. w czterech kategoriach językowych: angielskim, niemieckim, rosyjskim i francuskim. - Każda edycja przebiegała pod innym hasłem przewodnim i była nowatorską propozycją kształtowania kompetencji językowo-kulturowych oraz twórczych i zaangażowanych postaw uczniów. Promowała postawy obywatelskie, służyła integracji ze środowiskiem lokalnym, rozwijała u uczniów postawy otwartości i ciekawości w dialogu międzykulturowym – wyjaśnia Różańska-Świerkot.

Przyjaciele młodzieży

Obchody jubileuszowe były okazją do złożenia szczególnych podziękowań wieloletnim patronom i sponsorom konkursu. Pamiątkowe statuetki z napisem „Przyjaciel młodzieży” zostały wręczone starostom powiatu wodzisławskiego wszystkich kadencji, którzy przybyli na uroczystość. Statuetki odebrali również senator RP Adam Gawęda, przedstawiciel biura europosła Jana Olbrychta, Aleksandra Achtelik z Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich UŚ, przedstawiciel „Pensjonatu pod Giewontem” w Zakopanem – Szymon Marcol, Prezes Zarządu Śląskiego Oddziału Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód Marek Rasiński, Prezes ZNP Oddział w Wodzisławiu Maria Tkocz. Dzięki sponsorom laureaci konkursu i ich nauczyciele wyjeżdżali na tygodniowe wycieczki do Brukseli, Loven i Bruggii, spędzali weekendy w Zakopanem, otrzymywali cenne nagrody rzeczowe, m.in.: cyfrowe aparaty fotograficzne, tablety, radiomagnetofony, sprzęt elektroniczny, wartościowe pozycje książkowe.

(art)

  • Numer: 7 (796)
  • Data wydania: 16.02.16
Czytaj e-gazetę