Piątek, 20 września 2019

imieniny: Eustachego, Filipiny, Faustyny

RSS

Szpitale łączą siły – pacjenci mają na tym skorzystać

16.02.2016 00:00 red

WODZISŁAW ŚLĄSKI, RYDUŁTOWY 1 marca wdrożony zostanie pierwszy etap reorganizacji szpitali w Rydułtowach i w Wodzisławiu Śląskim. Zmiany w pierwszej kolejności dotkną oddziały pediatryczne i urazowo – ortopedyczne. Co to oznacza dla pacjentów?

Oddział Pediatryczny

Przede wszystkim należy podkreślić, że najmłodsi pacjenci nie będą mieli ograniczonego dostępu do opieki pediatrycznej. Miejscem udzielania świadczeń medycznych będzie Oddział Pediatryczny zlokalizowany w Szpitalu w Rydułtowach przy ul. Plebiscytowej 47.

Co zrobić, gdy dziecko zachoruje?

Jeśli dziecko zachoruje, rodzic powinien udać się z nim do swojej poradni lekarza rodzinnego, czyli tego lekarza, u którego złożył deklarację. Lekarz rodzinny, czyli pierwszego kontaktu po rozpoznaniu stanu zdrowia dziecka decyduje o sposobie leczenia. Jeśli stan dziecka wymaga hospitalizacji, wypisuje skierowanie, z którym należy udać się do Izby Przyjęć Oddziału Pediatrycznego w Rydułtowach. Co ważne, taka procedura obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00.

Co robić jeśli dziecko zachoruje późnym wieczorem, nocą bądź w weekend?

W tej sytuacji należy udać się do najbliższej nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, które zlokalizowane są na terenie obu szpitali czyli zarówno w Rydułtowach jak i w Wodzisławiu. Tam każdego dnia, od 18.00 do 8.00 rano dnia następnego oraz całodobowo w soboty, niedziele i święta, dyżur pełni pediatra, który po zbadaniu dziecka decyduje o zakresie leczenia bądź o hospitalizacji, jeżeli jej wymaga. Wtedy dziecko trafia do szpitala w Rydułtowach.

Co zrobić w sytuacji zagrożenia zdrowia dziecka?

Zawsze, kiedy wydaje nam się, że nasze lub czyjeś życie jest zagrożone, należy bezwzględnie telefonować pod numer alarmowy pogotowia ratunkowego - 999 lub 112. Ratownictwo medyczne, potocznie Pogotowie Ratunkowe, przyjeżdża na wezwanie do chorego dziecka, udziela niezbędnej pomocy i w razie potrzeby transportuje do właściwego szpitala i oddziału, w zależności od rozpoznanego schorzenia.

Oddział Chirurgii Urazowo - Ortopedycznej

Od 1 marca zlokalizowany zostanie w wodzisławskim szpitalu przy ul. 26 Marca 51. Nie utrudni to jednak dostępności do świadczeń ortopedycznych. Pacjent ze schorzeniem układu kostno - stawowego, w pierwszej kolejności powinien udać się do poradni chirurgii urazowo – ortopedycznej. W strukturach PP ZOZ działają takie dwie – przy szpitalach w Wodzisławiu Śl. i Rydułtowach. Tam lekarz decyduje o sposobie leczenia - ewentualnie o konieczności hospitalizacji - wówczas wydaje skierowanie, z którym pacjent udaje się na Izbę Przyjęć Szpitala w Wodzisławiu Śląskim.

(tora)


Przeczytaj, zapamiętaj

W godz. 8.00 – 18.00 masz prawo do opieki zdrowotnej w swojej przychodni. Po godzinach pracy poradni POZ, czyli od 18.00 do 8.00 rano oraz całodobowo w soboty, niedziele i święta możesz korzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w podstawowej opiece zdrowotnej.

Udzielanie świadczeń w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej nie podlega rejonizacji – możesz skorzystać z usług każdej przychodni. Informację o tym, gdzie w danym rejonie jest sprawowana nocna i świąteczna opieka lekarska i pielęgniarska, możesz uzyskać u swojego lekarza POZ lub we właściwym oddziale wojewódzkim NFZ. Lekarz dyżurujący udziela porad w warunkach ambulatoryjnych, telefonicznie lub w medycznie uzasadnionych przypadkach– w domu pacjenta.

Pacjent może skorzystać z tej formy opieki zdrowotnej w przypadku:

- nagłego zachorowania;

- nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek na zdrowiu, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy;

- gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może wpłynąć niekorzystnie na stan zdrowia.

Świadczenia nocnej i świątecznej opieki lekarskiej są bezpłatne i udzielane bez skierowania. W ramach nocnej i świątecznej opieki lekarskiej nie można uzyskać:

- wizyty kontrolnej w związku z leczeniem rozpoczętym wcześniej;

- recepty na leki stosowane stale w związku z przewlekłym schorzeniem;

- rutynowego zaświadczenia o stanie zdrowia.

  • Numer: 7 (796)
  • Data wydania: 16.02.16
Czytaj e-gazetę