środa, 20 września 2017

imieniny: Eustachego, Filipiny, Faustyny

RSS

Rozliczenia roczne - co warto wiedzieć?

04.03.2014 00:00 red

Jak zwykle o tej porze roku przychodzi rozliczyć się z fiskusem z dochodów uzyskanych w roku poprzednim. Administracja skarbowa przygotowała dla podatników kilka ułatwień. Zachęcamy do zapoznania się z nimi.

(tora)

Nie bój się internetu

Z roku na rok rośnie liczba osób rozliczających się z fiskusem za pośrednictwem internetu. Wciąż jednak jest grupa osób nieufnie podchodzących do tego sposobu. Tymczasem elektroniczne rozliczanie się jest łatwe, szybkie, a co najważniejsze – bezpieczne. Zeznanie podatkowe złożymy internetem wyłącznie za pośrednictwem łatwego w obsłudze i bezpiecznego programu, opracowanego przez ministerstwo finansów, który można pobrać ze strony www.e-deklaracje.gov.pl. - Jest to najprostszy i najszybszy a zarazem bezpieczny sposób rozliczenia rocznych dochodów. Umożliwia poprawne wypełnienie zeznania wraz z obliczeniem należnego podatku i uwzględnieniem wszelkich możliwych odliczeń a przy tym oszczędza czas. System działa 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu – przekonuje Marek Bernais, naczelnik Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu.

System e-Deklaracje nie wymaga wypełniania żadnych papierowych formularzy, stawiania się w urzędzie skarbowym. Wypełniając e-deklarację unikamy błędów rachunkowych, ponieważ wpisanie nieprawidłowej liczby spowoduje, że nie przejdziemy do dalszego kroku. Rozwiązanie takie nie wymaga stawienia się w urzędzie skarbowym, ani ponoszenia jakichkolwiek opłat. Za pośrednictwem systemu e-Deklaracje podatnicy mogą złożyć zeznanie roczne PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 za 2013 rok. System umożliwia złożenie deklaracji osobom samotnym, rozliczającym się wspólnie z małżonkiem, czy samotnie wychowującym dzieci. W przypadku rozliczenia wspólnego małżonków drugi z małżonków nie musi składać żadnego pełnomocnictwa.

Jak już informowaliśmy na naszych łamach e-deklaracje weryfikowane są przez fiskusa w pierwszej kolejności. Oznacza to m.in., że osoby oczekujące zwrotu podatku szybciej dostaną pieniądze.

Pięć kroków

Na wstępie - jeśli chcemy rozliczyć się przez internet, musimy mieć oczywiście do niego dostęp. Musimy też przygotować takie dane jak: identyfikator podatkowy NIP / numer PESEL, imię i nazwisko, data urodzenia, kwota przychodu wykazana w zeznaniu rocznym za 2012 r. Zabezpieczają one autentyczność składanej deklaracji. Przed wypełnieniem interaktywnego formularza warto zapoznać się z instrukcją dostępną na stronie.

KROK 1 wejść na stronę www.e-deklaracje.gov.pl, pobrać i zainstalować z zakładki Do pobrania aplikację e-Deklaracje Desktop lub wtyczkę (plug-in) w przypadku chęci wysłania formularza bezpośrednio ze strony,

KROK 2 wypełnić odpowiedni formularz w aplikacji e-Deklaracje Desktop lub bezpośrednio na stronie - zakładka Formularze,

KROK 3 podpisać go wpisując kwotę przychodu wykazaną w zeznaniu rocznym za 2012 r.,

KROK 4 wysłać dokument,

KROK 5 pobrać i zachować Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Jest ono dowodem traktowanym na równi z dowodem nadania listu poleconego, czy potwierdzeniem złożenia PIT-u w urzędzie skarbowym.

Jak złożyć zeznania?

  • elektronicznie (obok szerzej o e-deklaracjach),
  • w siedzibie Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu Śląskim, ul. Głowackiego 4 na parterze  w sali obsługi podatnika, w poniedziałki, środy, czwartki, piątki w godz.  7.00 – 15.00, we wtorki w godz. 7.00 18.00,
  • za pośrednictwem urzędów pocztowych
  • w urzędach miast i gmin (w wyznaczone dni, o czym piszemy na str 19).


Jeden procent praktyczne wskazówki

  • jeśli zamierzasz przekazać jeden procent podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, musisz podać jej numer KRS oraz kwotę podatku. Możesz również wskazać cel szczegółowy przeznaczenia kwoty. Wnioskowana kwota nie może być wyższa niż jeden procent należnego podatku.
  • warunkiem przekazania jednego procenta podatku jest terminowe złożenie zeznania, a w przypadku korekty – złożenie korekty w ciągu miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.
  • jeśli wychodzi podatek do zapłaty, to chcąc przekazać 1 proc. musimy uiścić zapłatę nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania, czyli do 30 czerwca 2014 r.

Pełny wykaz organizacji pożytku publicznego, na które można przekazać proc. podatku zamieszczony jest na stronie internetowej BIP Ministra Pracy i Polityki Społecznej http://www.mpips.gov.pl/bip/wykaz-organizacji-pozytku-publicznego/

Pytasz, ministerstwo finansów odpowiada

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, pytania związane z wypełnianiem rocznych deklaracji, możesz skorzystać ze strony internetowej http://www.szybkipit.pl/. Serwis uruchomiło Ministerstwo Finansów w ramach akcji Szybki PIT. - Strona ta stanowi kompendium wiedzy na temat rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych. Znajdują się tam formularze podatkowe, broszury informacyjne, filmy instruktażowe, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, szczegóły na temat możliwości złożenia zeznania podatkowego przez Internet oraz inne niezbędne informacje, które ułatwią wypełnienie zeznania podatkowego za 2013 rok – informuje Marek Bernais, naczelnik Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu.

Ponadto na stronie funkcjonuje aplikacja pytaniowa, która daje możliwość zadawania pytań  na temat rozliczeń rocznych ekspertom z resortu finansów oraz wymienienia się wiedzą z innymi internautami.

A co najważniejsze, za jej pośrednictwem można wysłać drogą elektroniczną roczne zeznanie podatkowe przez aplikację e-Deklaracje desktop.

(tora)

Szybki PIT to akcja Ministerstwa Finansów, która ma pomóc podatnikom w rozliczaniu rocznych zeznań podatkowych. Głównym celem akcji jest pokazanie korzyści z szybkiego i poprawnego składania deklaracji podatkowych oraz rozpowszechnienie informacji o możliwości składania deklaracji podatkowych drogą elektroniczną, która staje się coraz bardziej popularna wśród podatników. W 2012 roku w ten sposób rozliczyło się ponad 2 miliony osób,  natomiast rok później liczba ta wzrosła już do ponad 3,5 miliona.

Na jakim etapie jest twój zwrot?

Spodziewasz się zwrotu z podatku? Bez ruszania się z domu możesz sprawdzić, na jakim etapie rozpatrywania znajduje się twoje rozliczenie roczne. Umożliwia to nowa usługa on-line - stan realizacji zwrotów z zeznań rocznych.. Aby uzyskać dostęp do informacji należy w formularzu dostępnym pod adresem www.isnet.katowice.pl/zwroty wybrać właściwy urząd skarbowy, wpisać użyty w zeznaniu identyfikator podatkowy oraz kwotę przychodu z zeznania za 2013 r. Po prawidłowym wypełnieniu formularza na stronie internetowej pojawi się informacja dotycząca tego na jakim etapie jest realizacja zwrotu podatku. Informacje w aplikacji są uaktualniane codziennie.

Zwrot w gotówce czy na konto?

Pieniądze z podatku można otrzymać na wskazany rachunek bankowy podatnika. Ta forma zapewnia szybkie i sprawne otrzymanie zwrotu bez pomniejszenia  go o koszty zwrotu. Ale należy pamiętać, że jeśli w ciągu ostatniego roku zmienialiśmy rachunek bankowy, to należy o tym powiadomić urząd skarbowy. Inaczej skarbówka wyśle pieniądze na nieaktualny numer konta. W konsekwencji bank odeśle pieniądze skarbówce, ale pomniejszone o swoje koszty manipulacyjne. Urząd skarbowy wtedy przekaże nam zwrot za pośrednictwem poczty, która również pobierze prowizję. W efekcie nie dość, że dostaniemy mniej pieniędzy, niż powinniśmy, to jeszcze znacznie później.

Przekaz pocztowy jest drugim ze sposobów zwrócenia podatnikowi pieniędzy, ale, jak wspomnieliśmy poczta potrąca swoje koszty. Gotówkę możemy też odebrać w kasie urzędu skarbowego. Trzeba jednak stawić się osobiście w wyznaczonym przez urząd miejscu i czasie.

(tora)

Komputer w skarbówce czeka

Na Sali Obsługi Podatnika Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu zostało utworzone stanowisko umożliwiające składanie zeznań i deklaracji drogą elektroniczną. Osoby, które chcą złożyć deklaracje lub zeznanie mogą skorzystać z uruchomionego punktu w godzinach pracy urzędu.

- Szczególnie zapraszamy osoby, które po raz pierwszy chcą skorzystać z programu e-Deklaracje lub mają obawy co do tej formy składania zeznań i deklaracji – informuje Marek Bernais, naczelnik Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu. Ponadto w każdą środę w godz. 12.00 – 14.00 pracownik skarbówki udzieli pomocy i informacji w jaki sposób prawidłowo złożyć zeznanie podatkowe drogą elektroniczną.

(red.)

Przygotuj zanim stworzysz i wyślesz PIT internetem:

PESEL lub NIP,

imię i nazwisko,

datę urodzenia,

kwotę przychodu wykazaną w zeznaniu rocznym za 2012 rok

dowód osobisty,

informacje od płatników (np. PIT-11, PIT-11A, PIT-11C) o uzyskanych dochodach w 2013 roku,

kwoty przysługujących ulg i odliczeń.

Pamiętaj wypełniając zeznanie

Od 1 stycznia 2012 r. osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, niebędące zarejestrowanymi podatnikami VAT, niebędące płatnikami składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne jako identyfikatorem podatkowym posługują się wyłącznie numerem PESEL, dla pozostałych osób w tym prowadzących działalność gospodarczą identyfikatorem podatkowym pozostaje numer NIP,

Rozliczyć się musi każdy, kto uzyskał dochód, nawet jeżeli nie przekroczył on tzw. kwoty niepodlegającej opodatkowaniu w wysokości 3091 zł, emeryci i renciści, który złożyli do ZUS oświadczenie, że zamierzają wspólnie rozliczyć się z małżonkiem, który nie uzyskuje swoich dochodów, mają obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w urzędzie skarbowym.

Rozliczenie złożysz w swojej gminie

Podobnie jak w latach poprzednich Urząd Skarbowy w Wodzisławiu utworzy dodatkowe punkty obsługi podatników, w których będzie można złożyć rozliczenie za 2013 rok.

Masz pytanie dzwoń

Urząd Skarbowy w Wodzisławiu uruchomił informację telefoniczną w zakresie zasad rozliczeń rocznych. Dla podatników prowadzących działalność gospodarczą nr tel. to 32 455 43 30, w. 121, dla pozostałych podatników - 32 455-43-30, w. 174. Ponadto działa Krajowa Informacja Podatkowa: 801 055 055 (dla połączeń z telefonów stacjonarnych), tel. 22 330 03 30 (dla połączeń z telefonów komórkowych).

  • Numer: 9 (694)
  • Data wydania: 04.03.14