Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 50 (683) Data wydania: 10.12.13

Nowiny Wodzisławskie przedstawiają – miasto Rydułtowy

Rydułtowy zajmują 14,95 km kw powierzchni i ma 20 899 mieszkańców zameldowanych na pobyt stały i 978 na pobyt czasowy.

Miasto położone jest w południowo-zachodniej części Wyżyny Śląskiej, na Płaskowyżu Rybnickim, w Kotlinie Oświęcimsko-Raciborskiej. Rydułtowy graniczą z miastami: Rybnik, Radlin, Pszów oraz gminami: Kornowac, Lyski, Gaszowice.

Pierwsze wzmianki o Rydułtowach można znaleźć w dokumentach z 1228 roku. Rudolphi Willa to nazwa wsi Księstwa Raciborskiego znajdująca się w księgach arcybiskupa wrocławskiego pochodzących z XIII wieku. Kto założył miejscowość, trudno dziś ustalić. Wszystko wskazuje na Rudolfa, właściciela tych ziem z 1300 roku. Sama nazwa zmieniała się kilkakrotnie na przełomie dziejów od Rudolphi villa poprzez Rudosdorf, Rynolticz, Rudoltowi, Rydoltow, Rydultau aż do Rydułtów w XX wieku.

Decydującym dla rozwoju Rydułtów momentem było odkrycie w końcu XVII wieku bogatych złóż węgla kamiennego. W 1792 roku powstała pierwsza kopalnia Hoym, nieco później w Radoszowach kopalnia Wilhelm, w 1806 roku w Czernicy kopalnia Szarlotte, a w 1843 roku w Rydułtowach kopalnia Leo. Symbolem życia gospodarczego w Rydułtowach jest dziś Kopalnia Węgla Kamiennego Rydułtowy-Anna, która zatrudnia ponad pięć tysięcy pracowników.

W 1926 roku doszło do połączenia samodzielnych dotychczas gmin: Rydułtowy Dolne, Rydułtowy Górne, Orłowiec, Radoszowy Dolne, Radoszowy Górne oraz Kolonii Buńczowiec w jedną gminę liczącą około 13 tys. mieszkańców. W 1951 roku Rydułtowy uzyskały prawa miejskie. 25 lat później w wyniku reformy administracyjnej włączone zostały jako jedna z dzielnic do Wodzisławia. Z dniem 1 stycznia 1992 roku Rydułtowy odzyskały status samodzielnego miasta.

Miasta partnerskie Rydułtów to: Orlova w Czechach, Reken w Niemczech, Hvidovre w Danii.



- Doświadczenie pokazuje, że jesteśmy za mali, by pozyskać dużego inwestora, ale strefa od początku była dedykowana małej i średniej przedsiębiorczości. To się sprawdza - podkreśla Krzysztof Kisiel, prezes Rydułtowskiego Parku Przedsiębiorczości.

Cztery firmy już działają

RYDUŁTOWY Pomysł na spółkę zrodził się kilka lat przed jej powstaniem, przy okazji starań miasta o dofinansowanie do budowy strefy rozwoju

małej i średniej przedsiębiorczości. Został zrealizowany w 2007 roku, później przez rok trwała już sama budowa strefy. - Gmina przekazała nam aportem tereny inwestycyjne. Z powodu wysokości dofinansowania, było dla niej korzystne, że ich zbywaniem zajmie się podmiot zewnętrzny, w tym

wypadku spółka-córka. Równocześnie zapadła decyzja, by RPP zarządzał targowiskiem miejskim w Rydułtowach - wspomina początki Krzysztof Kisiel, prezes miejskiej spółki Rydułtowski Park Przedsiębiorczości.

Pierwotnie 8-hektarowa strefa była podzielona na 9 działek. Dwie z nich bardzo szybko znalazły nabywców.Dość szybko postanowiono

też o podzieleniu dużej, ale trudnej, bo 3-hektarowej działki znajdującej się pod siecią napowietrzną wysokiego napięcia, na pięć mniejszych.

Dzięki takiemu posunięciu wydzielił się grunt zupełnie wolny od wspomnianej sieci. Później podzielono kolejną działkę. - Ponieważ okazało się, że przedsiębiorcy chętniej kupowaliby tereny o powierzchni 15-20 arów, a takich nie mieliśmy - wyjaśnia prezes. W efekcie RPP dysponuje 14 terenami, z czego 8 zostało sprzedanych. Łącznie zostało utworzonych co najmniej 66 nowych miejsc pracy.

W strefie działają obecnie 4 firmy. A co z pozostałymi czterema, które zakupiły działki? Jedna uzyskała już pozwolenie na budowę, jej działalność ma polegać na produkcji urządzeń do przesyłu energii elektrycznej. W przyszłości zamierza zatrudnić 20-25 kobiet. Kolejna buduje w rytmie „szarpanym”, jej budynek jest na etapie stanu surowego zamkniętego. Trzecia wiosną ma rozpocząć stawianie hali. Natomiast czwarta jest w stanie upadłości i działkę próbuje sprzedać syndyk.Tereny w strefie są przygotowane do prowadzenia działalności produkcyjnej i usługowej zarówno pod względem technicznym

(drogi, parkingi, infrastruktura elektryczna czy wodno-kanalizacyjna), jak i prawnym. Są też objęte planem zagospodarowanie przestrzennego. Za magnes

można uznać również system zwolnień z podatku od nieruchomości.

(mas)



Bank Spółdzielczy wkracza do Rydułtów

W Rydułtowach powstała placówka Banku Spółdzielczego w Jastrzębiu. Bank jest przygotowany do prowadzenia pełnej obsługi finansowej klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców. Ponadto w nowo otwartej placówce mieszkańcy Rydułtów będą mogli dokonywać opłat na rzecz Urzędu Miasta i podległych jednostek. Od początku stycznia 2014 r. bank rozpoczyna bankową obsługę budżetu miasta Rydułtowy. Będzie to dziewiąta jednostka samorządu terytorialnego obsługiwana przez jastrzębski bank.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Kornelia Newy, burmistrz, Lucjan Szwan, przewodniczący rady miasta, Paweł Gajdzik, przewodniczący Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Jastrzębiu Zdroju. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Henryk Rusok, prezes zarządu spółki Rydtrans oraz Danuta Motyczka, prezes zarządu Zakładu Robót Specjalnych Budowlanych. Ze strony nanku w uroczystości uczestniczyli członkowie zarządu: Ryszard Leszczyński, prezes, Izabela Ochojska, wiceprezes oraz pracownicy.

Placówka czynna będzie od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 - 16.30 oraz w soboty w godz. 8.30 - 12.00. W najbliższych dniach uruchomiony zostanie również bankomat.

(red)



Znani z Rydułtów

Wśród znanych osób związanych z Rydułtowami są:

Henryk Mikołaj Górecki - kompozytor

Ludwik Konarzewski - artysta malarz

Ks. Franciszek Blachnicki - założyciel ruchu Światło-Życie

Zygmunt Brachmański - rzeźbiarz i medalier

W mieście prężnie działają organizacje pozarządowe. Szeroko znane są w mieście organizacje, jak: Towarzystwo Miłośników Rydułtów, Stowarzyszenie „Radoszowik”, chór „Cecylia”, chór „Lira”, Klub Przyjaciół „Nowsi”, Stowarzyszenie Rodzin i Osób Niepełnosprawnych, Grupa Artystyczna Konar, Klub „Pikotki”, Koło Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenie „Moje Miasto”. Rolę ambasadora miasta pełni niezmordowanie od wielu już lat Orkiestra KWK „Rydułtowy-Anna” z mażoretkami.

(mas)