Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 50 (683) Data wydania: 10.12.13

Fest żech rzykoł, żeby nie płakać

Sentymentalny powrót kapłana do rodzinnej miejscowości

KROSTOSZOWICE  Muzykolog i poeta ks. dr Wiesław Hudek był głównym bohaterem kolejnego spotkania z cyklu Akademia Morawskich Wrót, które odbyło się 28 listopada w Krostoszowicach. Okazją do spotkania była najnowsza książka ks. Hudka „Szukajcie Bożej melodii! 60 homilii o miłości, wierze i muzyce”.

Krostoszowickie spotkanie było dla ks. Hudka swoistą podróżą sentymentalną. Wszak tu znajdował się jego dom rodzinny. W tej samej sali gimnastycznej, w której odbywało się spotkanie miał swoje prymicje.  A wśród gości siedziały m.in. wychowawczynie ks. Hudka z krostoszowickiej podstawówki – Alina Czaja i Olga Mendrek, członkowie jego rodziny, przyjaciele z dawnych lat, parafianie z Kleszczówki w Żorach, gdzie od kilku lat kapłan ten posługuje. - Spotkania autorskie miałem w różnych miejscach. To jest dla mnie wyjątkowe, bo w rodzinnej miejscowości – przyznał ks. Hudek, dziękując za zaproszenie organizatorom z Danielem Jakubczykiem na czele. I dodał: - Fest żech rzykoł, żeby dzisio nie płakać. 

Bycie organistą uczyło pokory

Ładunek emocji związanych ze wspomnieniami domu rodzinnego, szkoły, parafii, w której przez kilka lat był organistą był wszakże ogromny. Wzruszeń nie można było więc uniknąć. Jak wtedy gdy opowiadał o swojej mamie, o babci Konstancie, o swoim kapłańskim powołaniu. Przypomniał swoje muzyczne początki. - Byłem przerażony jak podczas kolędy proboszcz Zygmunt Perdyła powiedział mi: „ty synku będziesz organistą”. Musicie wiedzieć, że to zajęcie w Krostoszowicach uczyło pokory. Organista nie siedział na chórze jak w innych kościołach. Najpierw trzeba było przeparadować przed całym ołtarzem, potem grać niemal przy ołtarzu, więc jak coś źle się zagrało, to człowiek od razu był recenzowany. A wtedy nie było tak łatwo dziś dostępnych śpiewników z nutami. Człowiek musiał wszystko załatwiać sam, powielać. Pomagała mi babcia. Śpiewała pieśni kościelne, ja je zapisywałem – mówił ze śmiechem ks. Wiesław Hudek, który jest dziś przewodniczącym Komisji Muzyki Sakralnej Archidiecezji Katowickiej oraz duszpasterzem organistów. Z ks. Perdyłą związana jest również inna opowieść, dotycząca powołania kapłańskiego ks. Hudka. - Chciałem zostać franciszkaninem, iść do seminarium niższego (franciszkańskiej szkoły średniej – przyp. red.). W spowiedzi powiedziałem o tym ks. Zygmuntowi. A on jak tata powiedział mi: „synku a może pójdziesz do liceum, poznasz dziewczynę, będziesz miał dzieci”. Ja do dziś jestem mu za to wdzięczny. Poszedłem do liceum i trafiłem do najlepszej klasy, jaką tylko można było sobie wyobrazić. Było w niej 28 dziewczyn i pięciu facetów. Z czego dwóch zostało księżmi. Więc sami zdecydujcie co to znaczyło – żartował ks. Hudek.

To książka o wierze

Sama książka, na którą składają się homilie wygłoszone przez ks. Hudka jest nawiązaniem do korzeni, a także jak przyznał jej autor, swoistym podsumowaniem kierunków jego duszpasterstwa. - Chciałem zapalić w każdej osobie, która przeczyta tę książkę taką świeżość wiary – przyznał ks. Hudek. I dodał: - Kiedyś zapytano mnie co to znaczy dla mnie wierzyć. Odpowiedziałem, że oznacza to dla mnie żyć według stylu Chrystusowego. Mieć Chrystusa za model mówienia, postępowania. - To książka o wierze. A tę wyprowadziłeś z domu rodzinnego. Często wspominasz o mamie, babci, o swoim idolu św. Franciszku. Po przeczytaniu tej książki, na pytanie czy wierzę, z całą pewnością i mocą mogę powiedzieć, że tak, wierzę – powiedziała Maria Kopsztajn.

(art)