Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 34 (667) Data wydania: 20.08.13

Kącik ZUS

Beata Kopczyńska - Rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Od 8 lat jestem na emeryturze. Pięć miesięcy temu podjąłem pracę jako ochroniarz. Po przepracowaniu kwartału mój pracodawca wysłał do ZUS-u zaświadczenie, że pracuję. Mimo to ZUS każe mi wystąpić z wnioskiem o doliczenie stażu. Dlaczego?

Marek L.


Z wnioskiem o doliczenie stażu pracy musi wystąpić sam emeryt, a nie jego pracodawca. Zgodnie z przepisami, postępowanie w sprawach świadczeń rozpoczyna się na podstawie wniosku złożonego przez samego zainteresowanego, chyba że przepisy przewidują wszczęcie postępowania z urzędu. W szczególnych przypadkach wniosek może zgłosić także pełnomocnik. Nie ma podstaw prawnych, aby dokument przekazany przez osoby nieuprawnione do zgłaszania takiego wniosku – w tym wypadku przez pracodawcę, uznać jako wniosek emeryta o doliczenie stażu pracy. W takich sytuacjach Zakład informuje osobę zainteresowaną, że dostał zaświadczenie od pracodawcy i wskazuje pracującemu emerytowi lub renciście możliwość zgłoszenia wniosku w sprawie ponownego ustalenia wysokości świadczenia. Ustalenie emerytury lub renty w nowej wysokości następuje nie wcześniej niż od pierwszego dnia miesiąca, w którym wniosek został zgłoszony przez osobę do tego uprawnioną.


Zmarł mój ojciec. Zamierzam zwrócić się do ZUS o wypłatę zasiłku pogrzebowego. Z jakimi dokumentami powinienem przyjść do ZUS, by otrzymać ten zasiłek?

Paweł z Rybnika

Podstawowymi dokumentami wymaganymi do wypłaty zasiłku pogrzebowego są: wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego na druku ZUS Z 12, skrócony odpis aktu zgonu, oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu, a jeżeli oryginały zostały złożone w banku – kopie rachunków potwierdzone przez bank, dowód osobisty lub inny dokument tożsamości osoby wnioskującej o zasiłek. Potrzebne są również dokumenty potwierdzające stosunek pokrewieństwa lub powinowactwa wnioskodawcy z osobą zmarłą, jeżeli z dokumentu tożsamości ten stopień pokrewieństwa nie wynika jednoznacznie. Dodatkowym dokumentem jest również zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniu rentowemu, jeżeli zasiłek pogrzebowy będzie wypłacany będzie z tytułu zatrudnienia lub umowy zlecenia/umowy agencyjnej. Nie dotyczy to osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz osób z nimi współpracujących.


ZUS wypłaca mi świadczenie przedemerytalne. Teraz mam szansę na pracę. Chciałabym wiedzieć, ile mogę dorobić do świadczenia, by nie zostało mi ono odebrane?

Monika z Wodzisławia


Osoba uprawniona do świadczenia przedemerytalnego może dodatkowo pracować. Musi jednak liczyć się z tym, że w razie przekroczenia wyznaczonych przepisami limitów zarobkowych jej świadczenie ulegnie zmniejszeniu lub nawet zawieszeniu. W myśl art. 5 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych, świadczenie przedemerytalne ulega zmniejszeniu, jeżeli kwota przychodu przekracza miesięcznie kwotę 25 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do celów emerytalnych, zwanych dopuszczalną kwotą przychodu, nie przekracza jednak kwoty 70 proc. tego wynagrodzenia, zwanej graniczną kwotą przychodu. Natomiast w przypadku, gdy przychód przekracza graniczną kwotę przychodu, świadczenie przedemerytalne ulega zawieszeniu. Rozliczenie przychodu przez ZUS następuje po zakończeniu roku rozliczeniowego, ustalonego od dnia 1 marca każdego roku, do ostatniego dnia lutego następnego roku, w formie rozliczenia rocznego lub miesięcznego, w zależności od tego, która forma rozliczenia jest dla świadczeniobiorcy korzystniejsza.

Aby pobrać pełne świadczenie przedemerytalne, dodatkowy przychód osoby uprawnionej do tego świadczenia nie może przekroczyć dopuszczalnej kwoty przychodu równiej 25 proc. przeciętnego wynagrodzenia z 2012 r., wynoszącej w okresie rozliczeniowym od 1 marca 2013 r. do 28 lutego 2014 r. – miesięcznie 880,50 zł, rocznie 10 566 zł.