Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 40 (621) Data wydania: 02.10.12

Kącik ZUS

Beata Kopczyńska - rzecznik prasowyO/ZUS w Rybniku

Rozpocząłem prowadzenie działalności gospodarczej i podlegam dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. W związku z tym mam pytanie, w jakim terminie jako przedsiębiorca muszę dostarczyć zwolnienie lekarskie do ZUS?

Marek z Radlina


Zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy należy dostarczyć w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Przy ustalaniu terminu 7 dni nie uwzględnia się dnia, w którym ubezpieczony otrzymał formularz.  Za datę otrzymania zwolnienia lekarskiego należy przyjąć datę jego wystawienia przez lekarza.


Od miesiąca jestem na zwolnieniu lekarskim. Wczoraj do mojego mieszkania zapukały pracownice z mojej firmy, by mnie skontrolować, czy rzeczywiście jestem chora. Wydaje mi się, że było to niezgodne z prawem, bo tylko ZUS może kontrolować, co robimy na chorobowym.

Mieszkanka Wodzisławia


ZUS ma uprawnienia do kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich, ale podobne prawa przysługują też pracodawcom, którzy zgłaszają do ubezpieczenia więcej niż 20 pracowników. 


Urodziłam się w 1954 r. Do czasu ukończenia 60 lat mam przyznaną rentę. Co dalej? Czy po zmianie przepisów na emeryturę przejdę po ukończeniu 60 lat? Jeżeli nie, to kiedy i czy zostanę wezwana na komisję orzekającą o ewentualnym przedłużeniu renty? Jeżeli nie zostanie mi przyznana renta, to czy w tym czasie będę mieć przyznane jakieś świadczenie? 

Maria z Rydułtów


Wiek emerytalny dla kobiet urodzonych w okresie od dnia 1 stycznia 1954 r. do dnia 31 marca 1954 r. wynosi co najmniej 60 lat i 5 miesięcy, od dnia 1 kwietnia 1954 r. do dnia 30 czerwca 1954 r. wiek emerytalny wynosi już co najmniej 60 lat i 6 miesięcy, a od dnia 1 lipca 1954 r. do 30 września 1954 r. wynosi co najmniej 60 lat i 7 miesięcy, natomiast od dnia 1 października 1954 r. do 31 grudnia 1954 r. wiek emerytalny wynosi co najmniej 60 lat i 8 miesięcy. O terminie wizyty u lekarza orzecznika zostanie Pani powiadomiona.


W sierpniu skończyłam 60 lat i złożyłam dokumenty o przeliczenie emerytury, na którą chciałabym przejść 16 grudnia. Mam 36 lat pracy i jeszcze lata przepracowane w gospodarstwie rolnym rodziców. Czy rok 2012 zostanie mi doliczony do emerytury, jeśli będę pracować tylko do 16 grudnia? Kiedy mam złożyć wypowiedzenie? Dokumenty o przeliczenie złożyłam 3 września.

Lucyna z Wodzisławia


Decyzję o przyznaniu prawa do emerytury ZUS wydaje w ciągu 30 dni od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności. Jeżeli jest Pani nadal zatrudniona, wówczas wypłata emerytury zostanie podjęta po rozwiązaniu stosunku pracy. Jeżeli będzie Pani pracowała do 16 grudnia, wówczas składki zgromadzone na Pani koncie zostaną uwzględnione do wysokości świadczenia.