Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 47 (472) Data wydania: 24.11.09

Gmina jest dumna z Tęczy

Grupa wokalna z Marklowic nagrywa swoją pierwszą płytę. Nagrania będą prezentem dla mieszkańców na święta. Krążek znajdzie się wśród materiałów promocyjnych gminy.
Krążek marklowickiego zespołu „Tęcza na święta” jest właśnie w tłoczeniu. Jeszcze „ciepły” ma się ukazać na święta Bożego Narodzenia. – Ta płytka jest dla mieszkańców Marklowic za to, że nas wspierają. Jest to zarazem nasza pierwsza płyta, nad którą wszyscy razem pracowaliśmy, i z której bardzo się cieszymy – mówi Ewa Skupień, nauczycielka muzyki i plastyki w Gimnazjum, a zarazem liderka grupy wokalnej w Marklowicach. W ciepłych słowach o Tęczy wyraża się Tadeusz Chrószcz, wójt Marklowic. –To jest nasz zespół i chcemy go promować. Płyta „Tęcza na święta” znajdzie się wśród materiałów promocyjnych urzędu gminy – dodaje gospodarz gminy.
 
Nauczycielka i jej uczniowie
 
Historia Tęczy zaczęła się cztery lata temu, od stulecia Szkoły Podstawowej nr 2 na marklowickich Chałupkach. – Byłam akurat na urlopie macierzyńskim, kiedy zadzwoniła do mnie ówczesna pani dyrektor Marysia Staszak, żebym na stulecie naszej „dwójki” przygotowała występ z zespołem wokalnym z gimnazjum. Nie miałam kontaktu z gimnazjalistami, więc zadzwoniłam do swoich absolwentów. Tak udało mi się zebrać grupę osób. Początkowo spotykaliśmy się u mnie w domu, razem opracowaliśmy utwory na kilka głosów.  Nasz występ tak się wszystkim spodobał, że słyszeliśmy na koniec same pochwały i słowa zachęty: Ćwiczcie dalej. I tak ćwiczymy do dziś – wspomina pani Ewa.
 
Krewni, znajomi, bardzo zżyci
 
Poza kilkoma wyjątkami ludzie z „Tęczy”  nie mają muzycznego przygotowania, za to wielką pasję, serce do śpiewania i talent. Nad wszystkim czuwa Ewa Skupień. – Jesteśmy ze sobą tak zżyci, że wszyscy zwracamy się do siebie na ty, a jakby tak dociekać korzeni, to wszyscy jesteśmy ze sobą spokrewnieni – mówi o swoich podopiecznych. – Wszyscy też, za wyjątkiem Kornela, jesteśmy absolwentami „dwójki” i wszyscy, za wyjątkiem Agaty, absolwentami gimnazjum. Uczyłam ich muzyki i plastyki. Dzisiaj jestem z nich wszystkich bardzo dumna – dodaje Ewa Skupień.
 
Dla górników i solenizantów
 
Występują z różnych okazji. Śpiewają na dożynkach festynach, na mniejszych i większych uroczystościach, występują dla pań i dla górników, z okazji jubileuszy, urodzin i świąt. – Tylko nie na weselach, bo są za długie – żartują. Poświęcili wakacje i swoje pieniądze żeby nagrać demo. Dzięki temu mogli nagrać pierwszą swoją płytę. I z kolędami zagoszczą pewnie w niejednym domu w Marklowicach.
 
Iza Salamon
 
***
 
Wokaliści o sobie...
 
Zespół tworzą:
Ewa Skupień – nauczycielka muzyki, plastyki i tańca w Gimnazjum i w Szkole Podstawowej nr 1 w Marklowicach, mama Zosi i Wojtka, żona Adriana. O Tęczy mówi krótko: Jestem z nich bardzo dumna. To moi przyjaciele i druga rodzina.
 
Kasia Juraszek– sąsiadka i dalsza kuzynka pani Ewy, studiuje kosmetologię w Katowicach, jako dziecko uczyła się gry na pianinie u Ewy, robi żelowe paznokcie, śpiewa w nagłosie, czyli najwyżej.
 
Mirka Piechoczek – studiuje rachunkowość na Akademii Ekonomicznej w Katowicach, pracuje w firmie rachunkowej, uprawia sport, jest niezastąpiona w trzecim głosie,
 
Natalia Piechoczek – młodsza siostra Mirki, uczennica Technikum Budowlanego w Wodzisławiu, uwielbia taniec, składa modele, z niczego robi coś. Jest najniższym głosem żeńskim w zespole.
 
Kornel Kotula – jedyny męski głos w Tęczy, studiuje górnictwo i geologię na Akademii Górniczo – Hutniczej, jest piłkarzem Polonii Marklowice, pomaga rodzicom w gospodarstwie, ma tyle pracy, że szczególnie latem bywa nieosiągalny. Mówi o sobie: moje życie to szkoła, praca, śpiew i konie.
 
Agata Wita – zrobiła licencjat z politologii, obecnie  pracuje w sklepie odzieżowym, w zespole mówią o niej „Żyleta”, bo wraz z Kornelem śpiewa mocnym głosem, tak zwaną „podstawą” , uwielbia śpiewanie, taniec, kocha dzieci, jazdę na nartach i spotkania z przyjaciółmi.
 
W Tęczy śpiewali także: Krystian Wala, Łukasz Myśliwiec, Dominika Fojcik, Julia Stencel i Sylwia Machnica (Płonka).