Sobota, 11 lipca 2020

imieniny: Olgi, Kaliny, Benedykta

RSS

Nie trzeba się bać matury z matematyki

17.11.2009 00:00
Rozmowa z dyrektorem Szkoły Matematyki Horyzonty – Agnieszką Wraną.
– Pani dyrektor, co rusz w mediach pojawia się dyskusja czy obowiązkowa matura z matematyki to dobry pomysł. Jakie jest pani zdanie?
 
– Matura z matematyki na poziomie podstawowym powinna być obowiązkowa, bo w założeniu ma uczyć i sprawdzać zdolność młodych ludzi do logicznego myślenia. Poza tym, nabyte przez wszystkich maturzystów umiejętności bardzo przydadzą im się w późniejszym życiu. Bardziej zasadne wydaje się być pytanie, czy nasze szkoły są już gotowe do tego egzaminu.
 
– A nie są?
 
–  Okaże się w czerwcu przyszłego roku, gdy poznamy wyniki matur. Póki co, ze szkół nadchodzą niepokojące sygnały, bo godzin na naukę matematyki jest tyle samo, co w poprzednich latach. Nie wszyscy dyrektorzy są w stanie zapewnić maturzystom dodatkowe zajęcia z tego przedmiotu.
 
– Co oferuje maturzystom pani Szkoła Matematyki Horyzonty?
 
– Kurs przygotowawczy do matury zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Nasza oferta tym różni się od nauki w szkole powszechnej, że zajęcia odbywają się indywidualnie lub w małych, 4–osobowych grupach. Pracujemy według precyzyjnie zaplanowanego programu nauczania, który gwarantuje, że uczniowie przerobią pełny zakres materiału potrzebny do matury. Nasze doświadczenia pokazują, że indywidualne podejście do ucznia pozwala młodym ludziom rozwinąć skrzydła i otworzyć ich umysły na matematykę. Wielu uczniów dopiero w naszej szkole odkrywa, że matematyki nie trzeba się bać i dzięki regularnej pracy mogą osiągać bardzo dobre wyniki.
 
– Kiedy trzeba się zapisać na taki kurs?
 
– Pierwsze kursy rozpoczęliśmy już w połowie września. Teraz jest już ostatni dzwonek, aby zacząć przygotowania do matury. Nie ma się co łudzić, że jeśli ktoś rozpocznie intensywne przygotowania do matury w styczniu lub w lutym, to zdąży powtórzyć całość materiału. Po prostu nie ma takiej możliwości.
 
– Czy pani szkoła prowadzi zajęcia tylko dla maturzystów?
 
Nie. Prowadzimy również korepetycje dla gimnazjalistów, uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów. Zauważam, że zainteresowanie korepetycjami z matematyki wzrasta, bo rodzice i uczniowie zdają sobie sprawę, że rola matematyki we współczesnym świecie rośnie. Badania i analizy pokazują, że najlepsze oferty pracy na rynku czekają na absolwentów technicznych lub ekonomicznych kierunków studiów.
 
Gdzie odbywają się zajęcia pani szkoły?
 
W Rybniku, Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach. Wszystkich zainteresowanych kursami  lub korepetycjami zapraszam na naszą stronę internetową: www.szkola–matematyki.pl.
  • Numer: 46 (471)
  • Data wydania: 17.11.09