Sobota, 17 sierpnia 2019

imieniny: Jacka, Anity, Mirona

RSS

Nie wyszli ze szkoły nawet w nocy

17.11.2009 00:00
Wyjątkowy projekt pn. „Wyobraźnia ważniejsza od wiedzy” zrealizowano w LO II w Wodzisławiu. Konkursy, pokazy średniowiecznych walk, gry RPG oraz wykłady i ciekawe przedstawienia teatralne. To wszystko spowodowało, że uczniowie wodzisławskiego liceum przenieśli się w świat fantasy. W ten sposób z powodzeniem połączono edukację z zabawą.
Projekt pn. „Wyobraźnia ważniejsza od wiedzy” okazał się strzałem w dziesiątkę. Poprzez połączenie zabawy z edukacją organizatorom udało się przyciągnąć młodzież do szkoły… na kilkanaście godzin. Już od rana 6 listopada w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Tischnera z oddziałami integracyjnymi i dwujęzycznymi (II LO) odbywały się m.in. konkursy, prelekcje i warsztaty. Temat główny to wyobraźnia, sztuka przeniesienia się w świat fantasy, a także umiejętność rozumienia fikcyjnej rzeczywistości. Były także pokazy średniowiecznych walk, a także gry RPG w wykonaniu Grupy Inicjatyw Twórczych. – Nasze starania nie poszły na marne. Młodzież w świecie magów i wojowników czuje się świetnie – mówi Tomasz Prudel z GIT.
 
Jak żyć z wyobraźnią
 
Podsumowaniem imprezy była gala zorganizowana 9 listopada w Wodzisławskim Centrum Kultury. Młodzież wysłuchała wykładu prof. Tadeusza Sławka, który mówił o szeroko pojętej wyobraźni. Na scenie wystąpił uczeń LO II Jakub Blokesz zdobywca m.in. drugiego miejsca na niedawnym Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Przedstawienie zapierające dech w piersiach zaprezentowali z kolei podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego w Wodzisławiu.  Niepełnosprawna młodzież pokazała w ten sposób jak żyć z wyobraźnią.
 
Bez wyobraźni życie byłoby udręką
 
Zadowolona z końcowego efektu jest Anna Białek, dyrektor LO II w Wodzisławiu. – Uważam, że projekt należy koniecznie kontynuować w przyszłych latach. Dzięki tym działaniom w młodych ludziach ujawniły się niesamowite pokłady kreatywności. Oni się po prostu świetnie bawili, a przy okazji uczyli. Wiele zajęć prowadzonych było w językach obcych. Udało się nam udowodnić, że bez wyobraźni życie byłoby udręką. W krainie rozmaitości było wspaniale, o czym świadczy fakt, że 70 licealistów zostało w szkole całą noc – mówi Anna Białek. 
 
Na tym nie koniec
 
Projekt będzie kontynouwany. 18 listopada w WCK odbędzie się wykład Krzysztofa Uniłowskiego, wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego. Temat główny to literatura fantasy. Tydzień później w wodzisławskiej bibliotece młodzież spotka się z Andrzejem Pilipiukiem autorem książek fantastycznych. W planach jest także spotkanie z Andrzejem Sapkowskim, autorem m.in. „Wiedźmina” .  
 
(raj)
  • Numer: 46 (471)
  • Data wydania: 17.11.09