Sobota, 24 sierpnia 2019

imieniny: Bartłomieja, Malwiny, Jerzego

RSS

O historii i przyszłości w Gorzycach

10.11.2009 00:00
Konferencja popularnonaukowa „Pogranicze Przeszłości – Pograniczem przyszłości”.
W sobotę 7 listopada do Gorzyc przyjechały znane osobistości. Obecny był m.in. Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, teolog ks. dr Henryk Olszar i ks. dr Arkadiusz Wuwer, znany socjolog. Ogółem 20-minutowe wykłady na temat Śląska wygłosiło 10 prelegentów. Dowiedzieliśmy się m.in. o dziejach kopalni w Czyżowicach, która ostatecznie nie powstała, oraz o tym,  że nasza młodzież słabo zna region, w którym mieszka i jego liderów, tych dawnych jak i obecnych. – To efekt warszawocentrycznego programu nauczania – podsumował ks. dr Arkadiusz Wuwer.
 
Za rok kolejna konferencja
 
Konferencja zgromadziła ponad setkę osób. Oczywiście byli obecni lokalni notable, ale co ważne przyszli również miłośnicy naszego regionu. Daniel Jakubczyk, organizator konferencji zdradził nam, że ma już pomysł na kolejne spotkanie, które odbędzie się we wrześniu przyszłego roku. Jego przewodnim tematem mają być koronowane wizerunki Matki Boskiej, znajdujące się po stronie polskiej i czeskiej w trójkącie wodzisławsko-karwińsko-bogumińskim. – Wiem co najmniej o czterech takich wizerunkach. Myślę, że byłby to interesujący temat – mówi Jakubczyk.
 
Oddolne inicjatywy warto wspierać
 
Pomysł Jakubczyka chwalą naukowcy. – Warto organizować tego typu konferencje, chociażby dlatego, że jest to oddolna inicjatywa grupy zapaleńców a to oznacza, że jest zapotrzebowanie na tego typu wydarzenia. Z pewnością należy na tego typu inicjatywy patrzeć dobrym okiem, bo są one znacznie bliższe ludziom mieszkającym w tym regionie, na tych peryferiach, niż to co dzieje się w ośrodkach akademickich – uważa ks. dr Henryk Olszar, wykładowca wydziału teologicznego Uniwersytetu Śląskiego. 
 
Jest pomysł na rocznik historyczno-kulturalny
 
Materiały i wnioski pokonferencyjne zostaną opublikowane w periodyku o charakterze kulturalno-historycznym, które ukaże się prawdopodobnie na początku przyszłego roku. Wydawnictwo będzie miało charakter cykliczny – pojawiać się będzie raz w roku. Oprócz wspomnianych materiałów pokonferencyjnych czytelnik znajdzie w nim również materiały źródłowe, dotyczące dziejów naszego regionu.
 
(art)
  • Numer: 45 (470)
  • Data wydania: 10.11.09