Poniedziałek, 26 sierpnia 2019

imieniny: Marii, Natalii, Sandry

RSS

Woda w Lubomi będzie droższa

10.11.2009 00:00
Od nowego roku Zakład Wodociągowo-Kanalizacyjny w Lubomi wprowadza nowe, wyższe stawki opłat za wodę.
Cena wody wzrośnie o około 5,6 procenta. Do tej pory mieszkańcy gminy Lubomia za metr sześcienny płacili 3,6 zł. Nowa stawka to 3,81 zł. Wzrośnie również opłata stała za przyłącze. Tu wzrost będzie o wiele bardziej dotkliwy bo zamiast 3,66 zł, mieszkańcy gminy zapłacą 4,88 zł. O nowej, wyższej taryfie prawie jednogłośnie zdecydowali podczas ostatniej sesji radni z Lubomi. Od głosu wstrzymała się jedynie radna Gizela Bizoń.
 
– Podwyżka związana jest z koniecznością pokrycia chociaż części remontów sieci wodociągowej – mówi Czesław Burek, wójt Lubomi. Wyjaśnienia te niekoniecznie muszą być jednak zrozumiałe dla mieszkańców gminy.
 
Wiele wskazuje na to, że niebawem woda w Lubomi będzie jeszcze droższa. W drugiej połowie przyszłego roku w kranach mieszkańców tej gminy poleci już woda z własnych, gminnych ujęć, a więc tania. Gmina zostanie bowiem połączona rurociągiem z Raciborzem i to tamtejszy Zakład Wodociągów i Kanalizacji będzie dostarczał wodę do zbiorników umiejscowionych na Kopcu w Syryni. – Wcale nie jest powiedziane, że woda z Raciborza będzie jakoś drastycznie droższa. Na pewno taryfa będzie niższa niż ta, którą płacą mieszkańcy innych gmin powiatu wodzisławskiego – zapewnia wójt Lubomi. Obecnie mieszkańcy Raciborza płacą za metr sześcienny wody 3,4 zł. W przypadku Lubomi dojdą do tego jednak koszty przesyłu i opłaty związane z podatkiem rurowym. Wójt nie potrafi jednak na razie sprecyzować dokładnej kwoty, jaką trzeba będzie zapłacić za wodę.
 
(art)
  • Numer: 45 (470)
  • Data wydania: 10.11.09