Niedziela, 12 lipca 2020

imieniny: Jana, Pameli, Weroniki

RSS

Ponad 20 milionów na inwestycje

10.11.2009 00:00
Tylko na inwestycje w Lubomi gminie zostanie wydane około 22 mln zł.
Ponad 20 mln na inwestycje to bardzo dużo nawet w porównaniu do miast powiatu wodzisławskiego takich jak Pszów, Rydułtowy czy Radlin. Tam na nowe zadania rocznie wydają nawet od kilku do kilkunastu milionów .
 
Do tej pory budżet Lubomi oscylował wokół kwoty 15 mln zł. Jak przyznał wójt tak spory zastrzyk finansowy to głównie efekt realizacji kolejnych umów z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Gliwicach, który w zamian za mienie pozostawione przez gminę w Nieboczowach i Ligocie Tworkowskiej zrealizuje kilka projektów w ramach odszkodowania dla gminy. – W przyszłym roku wybudowana zostanie sieć przesyłowa wody z Raciborza do Syryni, na Grabówce powstanie ośrodek kultury. Tylko realizacja tych dwóch inwestycji to koszt około 13 mln złotych – nie kryje zadowolenia Czesław Burek, wójt Lubomi.
 
Czekają na wsparcie
 
A to nie wszystko, bo na pewno w przyszłym roku modernizacji wartej 3 mln zł poddane zostaną ośrodki kultury w Lubomi i Syryni. Wójt chciałby również wymienić kolejne fragmenty sieci wodociągowej (3,5 mln zł) oraz zmodernizować ulicę Wolności w Syryni (1,8 mln zł). Realizacja dwóch ostatnich inwestycji uzależniona jest jednak od tego czy gmina pozyska środki zewnętrzne. Na wymianę sieci złożyła wniosek do programów unijnych. Z kolei ulicę Wolności lubomscy urzędnicy chcieliby wyremontować w ramach Narodowego Programu Odbudowy Dróg Lokalnych.
 
Strażacy będą mieć nowy wóz bojowy
 
Dobre wiadomości z Urzędu Gminy napływają również do strażaków z Syryni, którzy w przyszłym roku po raz pierwszy w swojej historii wzbogacą się o całkowicie nowy wóz bojowy. – Tak się jakoś uparli na nowe auto, z drugiej strony zawsze kupowaliśmy im używane wozy to teraz będą mieć prosto z fabryki – mówi wójt. Koszt zakupu wozu to pół miliona złotych, ale również w tym wypadku gmina dostanie wsparcie z zewnątrz, bo 200 tys. zł dorzucić ma Zarząd Wojewódzki OSP.
 
Koncertu życzeń nie będzie
 
Konieczność zabezpieczenia wkładów własnych do projektów realizowanych przy wsparciu środków zewnętrznych oznacza, że pieniędzy może zabraknąć na mniejsze inwestycje. – Na modernizację ośrodków kultury w Syryni i Lubomi dostaniemy milion złotych, ale dopiero na wiosnę 2011 r. Teraz musimy wyłożyć sami – wyjaśnia wójt Lubomi. Dlatego też Czesław Burek zwrócił się do radnych by przy uchwalaniu przyszłorocznego budżetu zrezygnowali z koncertu życzeń.
 
(art)
  • Numer: 45 (470)
  • Data wydania: 10.11.09