Niedziela, 25 sierpnia 2019

imieniny: Ludwika, Luizy, Patrycji

RSS

Pszowianie wypełniają ankiety i decydują o solarach

10.11.2009 00:00
Czy mieszkańcy Pszowa będą zainteresowani montażem solarów?
Około 1800 ankiet przygotowali urzędnicy miejscy dla mieszkańców z pytaniami dotyczącymi odnawialnych źródeł energii. Władze miasta chcą sprawdzić, czy właściciele starych kotłów byliby zainteresowani ich wymianą na instalację ekologiczną. W grę wchodzą urządzenia wykorzystujące energię z baterii słonecznych. Urzędnicy byliby w stanie opracować program dopłat do zakupu i montażu takich instalacji. Zainteresowanie muszą jednak wykazać ci, których program dotyczy, czyli właściciele domów z kotłowniami starego typu.
 
Głosili w parafiach
 
– Informacje o ankietach rozprowadzaliśmy za pośrednictwem parafii, przez Internet. Urzędnicy też mówili o akcji wśród swoich bliskich, znajomych. Informacja o akcji i sama ankieta są też zamieszczone na stronie internetowej urzędu miasta. Będziemy zadowoleni, jeśli wróci do nas przynajmniej 30 procent ankiet. To dałoby nam już pewne rozeznanie w temacie i byłoby podstawą do dalszych działań – mówi Marek Hawel, burmistrz Pszowa.
 
Ankieta składa się z 12 punktów. Dotyczą m.in. wymiarów budynków, zainstalowanych systemów grzewczych, planów przez modernizacji  kotłowni ich właścicieli czy określenia maksymalnego wkładu własnego przy zakupie kotła ekologicznego.
 
Pamięta o Rydułtowach
 
Burmistrz doskonale zdaje sobie sprawę że niemal identyczna akcja prowadzona w Rydułtowach okazała się kompletnym niewypałem. Tam na dwa tysiące wydrukowanych ankiet, jedynie nieco ponad stu mieszkańców zdecydowało się je wypełnić. Władze Rydułtów odebrały ten wynik jako przejaw braku zainteresowania montażem solarów i zrezygnowały z przygotowań do programu. Kiedy powiadomiły o swojej decyzji, odezwali się mieszkańcy. Okazało się, że są zainteresowani bateriami słonecznymi, tylko nie chciało im się wypełniać ankiet. Uznali, że władze Rydułtów tak czy inaczej uruchomią program, wtedy będą się ubiegać o dopłaty. Urzędnicy pszowscy opracowując swoją ankietę zawarli na wstępie uwagę „Wyniki pozyskane z ankietyzacji będą podstawą do przystąpienia do opracowania projektu programu”. To czytelny komunikat. Pytanie tylko, czy ludzie zechcą w ogóle sięgnąć po ankietę. Wypełnione druki trzeba przesłać na adres Urzędu Miasta Pszów lub złożyć w kancelarii magistratu do 13 listopada. Wtedy będzie można ocenić czy przedsięwzięcie powiodło się.
 
(tora)
  • Numer: 45 (470)
  • Data wydania: 10.11.09