Czwartek, 22 sierpnia 2019

imieniny: Cezarego, Zygfryda, Marii

RSS

Teraz gminy będą negocjować z konsultantem

10.11.2009 00:00
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach wybrał konsultanta, który będzie nadzorował budowę zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny.
Kontrakt, opiewający na kwotę 15 mln euro został podpisany 4 listopada. Konsultantem tej olbrzymiej inwestycji wartej około 1,1 mld zł zostało konsorcjum firm niemiecko-holendersko-polskich i Pracownia Badawczo-Projektowa Ekosystem Sp. z o.o. – Wybrane konsorcjum pełnić będzie funkcję inwestora zastępczego – wyjaśnia Andrzej Markowiak, zastępca dyrektora RZGW ds. budowy zbiornika Racibórz.
 
Przyspieszenie
 
Zadaniem konsultanta będzie dalsze negocjowanie z gminami, na terenie których powstanie zbiornik, m.in. z Lubomią. – Dla nas to o tyle dobra wiadomość, że oznacza przyśpieszenie robót związanych z budową zbiornika. Natomiast trudno powiedzieć jak potoczą się negocjacje – mówi Czesław Burek, wójt Lubomi, który liczy na to, że już w przyszłym roku RZGW wykupi 65 ha gruntów należących do gminy. Tereny te znajdują się na terenie Nieboczów i Ligoty Tworkowskiej. Kilkanaście dni temu rada Lubomi wydała zgodę na ich bezprzetargową sprzedaż za kwotę 2,9 mln zł.
 
Będzie punkt informacyjny
 
Co istotne, konsultant zajmie się też przenosinami Nieboczów na Dąbrowy w Syryni oraz wykupem ziemi od osób prywatnych. – W pierwszym kwartale przyszłego roku planujemy utworzyć w Nieboczowach punkt informacyjny, w którym mieszkańcy będą mogli uzyskać obiektywną informację na temat odszkodowań oraz całego procesu przenosin w inne miejsce zamieszkania – mówi dyrektor Markowiak. Poza tym konsultant będzie pełnił również rolę inżyniera kontraktu - wykona prace projektowe i przygotuje niezbędną dokumentację przetargową.
 
(art)
  • Numer: 45 (470)
  • Data wydania: 10.11.09