Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 44 (469) Data wydania: 03.11.09

O ludziach stąd – bez lania wody

To pierwsza książka o Pszowie bez nacisku na parafię. – Łatwiej opisać historyczne dokumenty niż losy ludzkie, które są bardziej ulotne. Ludzi za chwilę może z nami już nie być – mówi Bogusław Kołodziej, pasjonat dziejów Pszowa o swojej najnowszej książce „Pszów.
Wydarzenia, obyczaje, legendy”. Autor od dłuższego czasu nosił się z zamiarem napisania książki, która traktowałaby przede wszystkim o ludziach stąd, a nie o bazylice i życiu religijnym pszowian.
 
Sanatorium pomogło
 
Bogusław Kołodziej zbierał materiały nie mając jeszcze rozeznania, jaki kształt nabierze wydawnictwo. Odpowiedni moment do pisania nadszedł w lutym, kiedy z żoną spędził trzy tygodnie w sanatorium.
 
– Miałem spokój, miałem laptop. W sanatorium powstał szkielet książki. Po powrocie do domu zacząłem wędrówkę po osobach, których losy wydały mi się ciekawe, istotne. Ludzi znałem, jestem urodzonym tutaj, niektórych poznałem przez przypadek. A poza tym interesując się przez tyle lat historią Pszowa nazwiska się przewijały – mówi Bogusław Kołodziej.
 
Formalności za Niemca
 
Czytelnik dowie się np. ile formalności musieli dopełnić ludzie chcący postawić dom sto lat temu. Wtedy Pszów był częścią Niemiec. Niemcy wymagali zezwoleń, ściśle regulowali np. odległość domu od rowu, drogi czy innej zabudowy. Wydawać by się mogło, że wówczas nikt nie przejmował się jakimiś przepisami czy ładem urbanistycznym, tymczasem ludzie mieli podobne problemy jak dziś. Lektura książki przynosi m.in. ciekawe opisy miasta z relacji policjanta datowanej na 1865 rok, ryciny niezrealizowanej przez Niemców budowy ratusza. Czytelnik znajdzie też zdjęcie z wizyty Wojciecha Korfantego w Pszowie czy opisy naczelników. Jeden z ich był pradziadkiem autora. Są ciekawe zdjęcia zabudowań przy rynku, m.in. podłużnych chlewów, warsztatów, ciągnących się do zamku. Od lat nie ma po nich śladu. W miejscu zamku stoi Biedronka. Mało kto zdaje sobie sprawę, że Pszów był też prężnym ośrodkiem teatralnym.
 
Bez lania wody
 
Poszczególne tematy nie są długie. Przeważnie zamykają się na jednej stronie. Nie obfitują w szczegóły. Autor uznał, że lepiej wybrać esencję, niż zalewać czytelników szczegółami:
 
– Nie chciałem z tego robić cegły, po którą nikt nie sięgnie. Dokonywałem wyborów. Drobiazgową ścisłość zostawiam historykom – mówi pisarz.
 
 W kompletowaniu materiałów Bogusław Kołodziej dotarł do archiwów państwowych w Raciborzu, Wrocławiu i Katowicach. Korzystał też z publikacji opisujących Pszów wydanych w latach 1939 i 1954. Później nie ukazała się już żadna im podobna pozycja. Książka była gotowa do druku w czerwcu. Wydała ją drukarnia Legis w Wodzisławiu, której właścicielem jest Grzegorz Lisiecki, dobry znajomy autora. Zresztą, jak podkreśla Bogusław Kołodziej, bez wsparcia przyjaciół i grona życzliwych osób nie byłby w stanie wydać tej książki. Pozycję można już kupić m.in. w kiosku parafialnym czy salonie prasowym na dworcu autobusowym.
 
Tomasz Raudner