Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 43 (468) Data wydania: 27.10.09

Sukces licealistek z Rydułtów

Wielki sukces odniosły Alicja Bezuch i Agata Krajczok, uczennice klasy 2 d Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Noblistów Polskich. Ich opowiadania zajęły odpowiednio pierwsze i trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie literackim „Bohaterowie opowieści rodzinnych”.
Konkurs zorganizowało Społeczne Towarzystwo Oświatowe w ramach programu Patriotyzm Jutra, ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Muzeum Historii Polski w Warszawie.
 
W obronie dziadka
 
Alicja napisała tekst „Uratował jedno życie”. - Opowiadałam o pradziadku ze strony taty, Karolu Kubku, przymusowo wciągniętym do Wehrmachtu, jak wielu innych Ślązaków. Chciałam wziąć go w obronę. Teraz te sprawy bulwersują, nawet premierowi zarzucono, że miał dziadka w Wehrmachcie. Przecież ci ludzie nie mieli wyjścia, byli przymusowo wcielani – mówi Alicja Bezuch. W skompletowaniu materiałów wydatnie pomogła jej ciocia, która mocno interesowała się losami dziadka i spisywała jego dzieje. Sam pradziadek dużo też opowiadał swoim wnukom i prawnukom, nawet pisał pamiętnik.
 
Uciekała z kresów
 
Bohaterką opowiadania Agaty Krajczok jest jej prababcia Sabina Urbańska. Pochodziła z Kresów Wschodnich. - Musiała stamtąd uciekać. Tułała się z córką i synem, spała z siekierą pod poduszką. Tamte przeżycia spowodowały, że jej córka a moja babcia żyje w stresie do dziś – mówi autorka opowiadania „Cicha bohaterka”. Jej babcia nie pamiętała wielu szczegółów. Licealistce bardziej pomogła mama pamiętająca sporo z opowiadań babci. Agata znalazła w domu babci zdjęcia i inne pamiątki, które pomogły jej w pisaniu.
 
Zarwały wakacje
 
Konkurs był ogłoszony pod koniec czerwca. Do połowy lipca trzeba było oddać teksty. Dziewczyny poświęciły trzy tygodnie wakacji. Pomagała im Maria Firut, ich polonistka: - Wierzyłam w Alicję i Agatę od początku. To ogromna satysfakcja dla nauczyciela, jeśli uczniowie interesują się czymś ponad, co wymaga poświęcenia wolnego czasu. - mówi Maria Firut. Konkurs został rozstrzygnięty w sierpniu. Wpłynęło około 100 tekstów.
 
Czytała Czubówna
 
17 października w Klubie Księgarza w Warszawie odbyła się uroczysta gala. - Niesamowitą sprawą było czytanie mojego opowiadania przez Krystynę Czubównę. Zastanawiałam się, czy to ja pisałam – wspomina Alicja Bezuch.
 
Na gali był Andrzej Mularczyk, autor książki „Post Mortem”, na motywach której Andrzej Wajda nakręcił „Katyń”. - Prababcia podczas ucieczki osiedliła się na moment w Zamościu. Na gali dogadaliśmy się, że praktycznie sąsiadowała z krewnymi pana Andrzeja. Mieszkali dosłownie kilka przecznic obok – mówi Agata Krajczok. Dziewczyny spędziły w Warszawie dwa dni. Zwiedziły m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego. Cały pobyt fundowali organizatorzy konkursu.
 
Tomasz Raudner