Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 51/52 (308/309) Data wydania: 20.12.05

Nikt nie jest sam

Od kilku lat Caritas przy parafii pod wezwaniem Marii Magdaleny organizuje spotkanie wigilijne dla ludzi samotnych. Zaproszono do udziału ponad 100 osób.
Zgodnie z tradycją, uczestnicy łamali się opłatkiem i śpiewali kolędy. Przygotowano dla nich wigilijnego karpia oraz śląski kołocz. Uczniowie ze szkoły w Lubomi zaprezentowali przedstawienie jasełkowe.
 
Takie spotkania mają wielką wartość integracyjną, możemy spędzić czas w gronie ludzi, którzy znajdują się w podobnej sytuacji – opowiada jedna z zaproszonych osób. Jesteśmy zadowoleni z poczęstunku i części artystycznej. Organizatorzy spotkania wkładają w to dużo serca, żeby wszyscy czuli się jak w rodzinie. Na Wigilię jestem zapraszana do rodziny. Moi bracia mieszkają poza Lubomią i zapraszają mnie do siebie. Długo mieszkałam z mamą, która była schorowana i zawsze zapraszałam do nas na Wigilię samotne osoby. Czasami byli to ludzie bardzo zaniedbani, ale przecież Chrystus nikogo nie odtrącał i nikim się nie brzydził. Ode mnie biedni nie odchodzą z pustymi rękami.
 
Mieszkam sama, ale mam rodzinę w innej wsi – mówi inna uczestniczka spotkania. Krewni zapraszają mnie na Wigilię do siebie. Tutaj rzadko się spotyka, by ktoś został na Wigilię całkiem sam.
 
Jak mówią panie z Caritasu, zorganizowanie spotkania wigilijnego dla samotnych nie byłoby możliwe bez pomocy wielu osób. Dyrektor gospodarstwa rybackiego Wielikąt, Sławomir Grabowski przekazuje karpie, prowadząca miejscową restaurację Maria Szymiczek przygotowuje poczęstunek, salę udostępnia dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Jadwiga Kocoń. Organizatorki wspiera proboszcz ks. Herbert Wójcik, Ośrodek Pomocy Społecznej oraz wicewójt Maria Fibic.
 
(jak)