Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 48 (305) Data wydania: 29.11.05

Za kółkiem - Uwaga ślisko!

Władysław Szymura były instruktor nauki jazdy z 40-letnim stażem przekazuje praktyczne wskazówki dla kierowców.
Poślizg jest jedną z wielu przyczyn wypadków drogowych. Najczęściej spowodowany jest przez nieostrożną jazdę, niedostosowaną do istniejących warunków na drodze. Poślizg samochodu, zwłaszcza boczny, jest zjawiskiem bardzo niebezpiecznym. Nagłe oparcie się jednego z kół o element nawierzchni o większej przyczepności powoduje gwałtowne zatrzymanie tego koła i obrócenie samochodu w innym, nieprzewidywalnym kierunku. Przyczyną mogącą to spowodować nie jest tylko zbyt duża prędkość na zakręcie. Bardzo niebezpieczne jest gwałtowne hamowanie, zwłaszcza gdy stan jezdni nie gwarantuje dostatecznie przyczepności. Zdradliwe może być także raptowne ujęcie lub dodanie gazu. Należy wziąć pod uwagę rodzaj nawierzchni i jej stan. Może być oblodzona, gładka, a także bardzo śliska z uwagi na leżące liście. Szczególnie należy uważać na wiaduktach i mostach. Mróz atakuje nawierzchnię również od spodu i tak łatwo „nie puszcza”. Ważne jest również obserwowanie nawierzchni, czy nie ma na niej oleju lub błota. Podczas hamowania warto pamiętać o hamowaniu pulsacyjnym – oczywiście wówczas, gdy w samochodzie nie jest zainstalowany system „ABS”.