Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 48 (305) Data wydania: 29.11.05

Gorący problem

Na obsłudze sieci ciepłowniczej, która należy do miasta Zakład Gospodarki Komunalnej ponosi straty.
W tym roku straty na sieci ciepłowniczej do października wyniosły 50 tys. zł a do końca roku z pewnością wzrosną. Miasto jest właścicielem ciepłociągów, do których podłączone jest około 100 domków jednorodzinnych. Jednak ze względu na stopniowy wzrost opłat z tej ekologicznej formy ogrzewania korzysta tylko połowa z nich. Sieci budowano na początku lat 90. XX wieku w celu zmniejszenia na terenie miasta tzw. niskiej emisji. Ciepłociągi obsługiwała firma „Esox” a kilka lat temu przejęło je miasto.
 
Występuje różnica między ciepłem sprzedanym a kupionym – mówił wiceburmistrz Piotr Śmieja. Straty wynosiły nawet 130%, teraz zostały ograniczone do 60%. Największe występują na ul. Przyjaźni. Staramy się dojść do tego, skąd one się biorą. Będziemy wymieniać liczniki u odbiorców a „Esox” wymieni swoje liczniki w komorach.
 
Wszystkie firmy zarabiają na cieple a my na tym tracimy – zauważył radny Kazimierz Huda.
 
W wyjaśnienie przyczyn angażujemy ciepłowników – odpowiadał wiceburmistrz Śmieja. Chodzili oni do domów korzystających z ciepłociągów i wykluczyli świadome działanie odbiorców. Być może chodzi o niewłaściwe wskazania liczników lub straty na sieci.
 
Dyskusja na temat sieci ciepłowniczych powraca w Radlinie co roku. Wzrost cen ciepła powoduje bowiem, że właściciele domków przechodzą na ogrzewanie węglem i mułem. Koszty obsługi sieci rozkładają się więc na mniejsza liczbę odbiorców, co z kolei wpływa na dalszy wzrost cen. To swoisty paradoks, bo Elektrociepłownia „Marcel” jest zainteresowana zwiększeniem odbiorców, by lepiej wykorzystać swoje moce produkcyjne. A im wyższa sprzedaż ciepła tym koszt jednostkowy mógłby być niższy.Tego problemu nie udaje się jednak rozwiązać. Zachętą do powrotu do korzystania z sieci dla właścicieli odłączonych domków może być tylko niższa cena. A jest ona coraz wyższa, podobnie jak zanieczyszczenie środowiska w wyniku spalania zimą węgla o niskiej jakości i mułu.
 
(jak)