Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 24 (228) Data wydania: 08.06.04

O wyższości kabiny nad wanną

By pozyskać więcej miejsca w łazience, wannę postanowiłem zastąpić kabiną natryskową. Jedna ze ścian łazienki, gdzie chcę zamontować kabinę, jest wykonana z płyty gipsowo-kartonowej. Jak zabezpieczyć tę płytę, jaki należy zastosować klej i jakie fugi, aby uniknąć problemów z zawilgoceniem, a co gorsza: z grzybem? - pyta czytelnik.
Kabina natryskowa, oprócz tego, że zabiera znacznie mniej miejsca, ma jeszcze tę dodatkową zaletę, że zużywa się w niej zdecydowanie mniej wody, niż podczas kąpieli w wannie, a to oznacza niższe rachunki za wodę i jej podgrzewanie. Prysznic jest też bardziej korzystny dla skóry. A zatem - posiadanie kabiny natryskowej to same korzyści!
 
Kabina jest jednak miejscem o podwyższonym stopniu wilgotności. Co prawda okładzina ceramiczna, która zazwyczaj stanowi warstwę chroniąca ścianę wewnątrz kabiny, jest odporna na oddziaływanie wody, to jednak wilgoć wnika w najmniejszą szczelinę, w miejsca przyłączeń sanitarnych, przepustów rurowych, a także w miejsca pozbawione płytek. Może to doprowadzić do poważnych uszkodzeń, takich jak wypłukiwanie spoiwa między glazurą, niszczenie betonu, powstawanie wykwitów, zagrzybień, a nawet rys. Jest to szczególnie niebezpieczne przy takich podłożach, jak płyty gipsowo-kartonowe - a taka jest jedna ze ścian w pana łazience - gazobeton czy masy gipsowe.
 
Dlatego w miejscach o podwyższonej wilgotności zaleca się stosowanie dodatkowego zabezpieczenia przed wilgocią w postaci zapraw i mas uszczelniających. Masy te, wraz z uzupełniającymi akcesoriami - taśmami i kołnierzami uszczelniającymi - tworzą szczelną powłokę o doskonałej przyczepności dla okładzin ceramicznych. Takim sprawdzonym systemem uszczelnień, zawierającym wszystkie niezbędne elementy jest system ATLAS WODER E.
 
Zanim przystąpi pan do uszczelniania podłoża, należy je wyrównać, oczyścić, a następnie zagruntować emulsją ATLAS UNI GRUNT. Dzięki dużej zdolności penetracji emulsja wnika silnie w głąb nawet bardzo starych i suchych podłoży, powodując ich wzmocnienie. Zwiększa ona przyczepność do powierzchni, jej elastyczność i odporność na zarysowania, a także reguluje proces chłonności podłoża, co wpływa na zmniejszenie ilości stosowanych później materiałów.
 
Najważniejsze: uszczelnić
 
Izolację podłoża należy wykonać, stosując zaprawę ATLAS WODER E. Jest to płynna folia elastyczna na bazie tworzyw sztucznych, przeznaczona do uszczelniania porowatych podłoży mineralnych oraz płyt gipsowo-kartonowych. Sprzedawana jest jako gotowa do bezpośredniego użycia jednorodna pasta. Użycie WODERA E jest niezwykle proste. Dwie kolejne warstwy nanosi się przy pomocy pędzla, wałka lub pacy. Należy pamiętać, by drugą warstwę układać po trzech godzinach od położenia pierwszej, a także po zamontowaniu uszczelniających taśm i koł-nierzy.
 
Taśmy i kołnierze uszczelniające ATLAS stosuje się do elastycznego i wodoszczelnego zabezpieczenia naroży, przy kratkach ściekowych, krawędziach przejść rur instalacyjnych. Taśma oferowana jest w szerokości 120 mm (pas środkowy - 70 mm, perforowane pasy boczne - 25 mm) i jednolitej grubości 0,6 mm. Wykonana jest z ekstremalnie odpornego na rozerwanie poliestru poprzecznie elastycznego. Warstwa uszczelniająca, występująca w środkowym obszarze, jest wykonana z wysokoodpornego termoplastycznego elastomeru. Taśma jest wodoszczelna, odporna na działanie substancji chemicznych, łatwa w obróbce, posiada własność odkształcania poprzecznego i jest bardzo dobrze przyczepna do wszelkiego rodzaju mas uszczelniających, co w konsekwencji umożliwia jej łatwy montaż i równomierne ułożenie.
 
Klej do glazury o zwiększonej elastyczności
 
Ponieważ woda w kabinie może być bardzo gorąca, do przyklejenia płytek ceramicznych należy użyć zaprawy klejowej ATLAS PLUS, która charakteryzuje się zwiększoną przyczepnością i elastycznością. Ponadto jest ona odpowiednia do przyklejania glazury na płytach gipsowo-kartonowych. Przygotowanie kleju polega na wsypaniu zaprawy do wody i ręcznym, bądź mechanicznym wymieszaniu. Po upływie 5 minut można przystąpić do układania płytek. Po rozprowadzeniu zaprawy pacą zębatą należy przyłożyć płytkę i docisnąć ją do podłoża. Czas korygowania płytki wynosi 10 minut po jej przyklejeniu, jest więc trochę czasu, aby zrobić to dokładnie.
 
mgr inż. Cezary Pankiewicz
GRUPA ATLAS