Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 21 (225) Data wydania: 18.05.04

Tym razem na żywo

Marek Szołtysek oraz Grzegorz Kazdepke to kolejni pisarze, którzy w miejscowej bibliotece odwiedzili najmłodszych czytelników.    
Zabawy po Śląsku

Pierwszy na początku ubiegłego tygodnia pojawił się tutaj Marek Szołtysek, autor wielu publikacji napisanych po śląsku. To właśnie one były głównym tematem rozmów z dziećmi. Zapoznał ich m.in. z „Biblią Ślązoka”, która okazała się wydawniczym hitem (nakład przekroczył 50 tys. egzemplarzy), „Elementarzem śląskim” oraz książką pt. „Ślązoki nie gęsi”. Jak mówi, najważniejszy jest pomysł  i znajomość gwary. W tym pomogła mi moja babcia. To ona opowiadała mi śląskie bajki oraz zapoznawała mnie z biblią. Oczywiście pisząc „Biblię Ślązoka” nie trzymałem się sztywno prawd pisma świętego, ale w nieco inny sposób pokazałem jak można zainteresować tymi tematami również najmłodszych - mówi M. Szołtysek. Jest on absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, nauczycielem historii w jednym z rybnickich liceów, redaktorem „Gazety Rybnickiej”, a także właścicielem wydawnictwa „Śląs-kie ABC”. Za publikacje prasowe i książkowe otrzymał m.in. nagrodę Kuratorium Oświaty w Katowicach i Ministerstwa Edukacji Narodowej, a w 1999 r. został wyróżniony przez Związek Górnośląski prestiżową nagrodą im. Wojciecha Korfantego. Jest autorem ok. 400 publikacji prasowych na temat Śląska. Jako pisarz zadebiutował książką „Rybnik, nasze gniazdo”.
 
Z gazety do filmu

Kolejnym pisarzem zaproszonym przez dyrekcję biblioteki był Grzegorz Kasdepke, autor kilku opowiadań dla najmłodszych. Za książkę „Kacperiada” otrzymał prestiżową nagrodę Kornela Makuszyńskiego. To książka o mnie i o moim synku. Nie ukrywam, że to właśnie on pomaga mi w mojej pracy. Przyglądam się jego zainteresowaniom i relacjom z kolegami, potem to opisuję - podkreśla autor. Dodaje on również, że nagroda, o której mowa, jest jego największym osiągnięciem pisarskim. G. Kasdepke pracował najpierw jako dziennikarz w tygodniku „Polityka”, nas-tępnie był redaktorem naczelnym „Świerszczyka”. Obecnie oprócz pisania książek dla dzieci zajmuje się opracowywaniem scenariuszy do serialu telewizyjnego „Klan”. Wydał 5 książek dla dzieci. Już niebawem w księgarniach pojawi się kolejna pt. „Bon, czy ton”.
 
(raj)