Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 21 (225) Data wydania: 18.05.04

Katechetka odebrała puchar

„Niechcący poszturchnęła stojącą naprzeciw jej harców żardynierę, po czym z chrzęstem gruchnęła w naprzeciwległym kącie pokoju wpośród rzędu tui” - to fragment dyktanda z którym zmierzyło się  31 nauczycieli z całego powiatu.
Oczywiście zmagania z językiem polskim, które zorganizowano w Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego i Doradztwa Metodycznego traktowano z przymrużeniem oka. Aby rywalizacja była wyrównana nie mogli w niej uczestniczyć poloniści. Autorką opowiadania „O arcyprzygodach pewnej rzekotki”, które odczytał Andrzej Kania, etatowy członek Zarządu Powiatu, jest dr Danuta Krzyżyk, pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego. Dyktando było zabawne, ale jak zawsze profesjonalne, czyli bardzo trudne. Nie wszyscy uczestnicy znali znaczenie takich słów jak: żardyniera,  halsztuk czy hajdawery. Było przy tym sporo zabawy, a jedna z laureatek, nauczycielka biologii - Urszula Hetman, tłumaczyła budowę rozet hoi - mówi Piotr Skowronek, doradca metodyczny języka polskiego. Puchar Powiatowego Mistrza Ortografii odebrała Katarzyna Bor, katechetka Szkoły Podstawowej nr 4 w Wodzisławiu Śl. Druga była Lidia Kotuła z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Rydułtowach. Kolejne miejsca zajmowały również nauczycielki tej placówki. Trzecia była Urszula Hetman, natomiast czwarte miejsce zajęła Zuzanna Klimek. Piąta była Agnieszka Bugiel z Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu. Uważam, że na nas nauczycielach spoczywa szczególna dbałość o język i tym samym o ortografię. Chociaż jest trudna, stanowi ona nasze dziedzictwo. Zawsze tłumaczę uczniom, że jest to taki nasz językowy „Wawel”, a przecież nikt się jego dawnym pięknem nie oburza, a raczej zachwyca. Dbajmy więc o swój język, bo kto jak nie my Polacy ma o niego dbać -  twierdzi P. Skowronek.

(raj)