Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 (209) Data wydania: 27.01.04

Prawo dla każdego

Cena ryzyka kursowego   Muszę sfinansować kredytem poważny zakup inwestycyjny. Czy wziąć kredyt w euro czy w złotych? - czytelnik.   Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Z kredytem w euro, poza tradycyjnymi kosztami jego obsługi, wiąże się tzw. ryzyko kursowe. Polega ono na tym, że choć kredyt udzielany jest w euro, to w Polsce walutą stosowaną w ostatecznych rozliczeniach jest złoty. Oznacza to, że kredyt wypłacany i spłacany jest w rodzimej walucie, choć podstawą do operacji jest kwota w euro. W rzeczywistości więc jeśli dojdzie do spadku wartości złotego, a tym samym wzrostu kursu euro, dodatkowym kosztem, poza oprocentowaniem, jest konieczność pokrycia efektów wzrostu tego kursu. Rzecz jasna, może zdarzyć się też sytuacja odwrotna.   Dlatego doradcy finansowi radzą skorzystać z kredytu walutowego, zwłaszcza udzielanego na krótki lub średni okres wtedy, gdy kurs euro jest wyjątkowo silny i rokowania wskazują, że w perspektywie albo będzie on stabilny, albo ulegnie osłabieniu. Oznacza to bowiem, że kredytobiorca w chwili pobierania kredytu otrzyma stosunkowo wysoką kwotę w złotych, natomiast gdy dojdzie do spłaty, a kurs euro się osłabi, spłacał będzie mniej niż w punkcie wyjścia, bo taka sama kwota raty kredytu wyrażona w euro będzie odpowiednio mniej „warta” w złotych.   Natomiast nigdy nie należy postępować odwrotnie, a więc decydować się na kredyt w euro w okresie osłabienia tej waluty. Wówczas bowiem otrzyma się stosunkowo małą kwotę w złotych, a spłacać prawdopodobnie trzeba będzie raty przeliczane według wyższego kursu.   Cechą kredytów udzielanych w walutach, w tym euro, w przeszłości było zdecydowanie niższe oprocentowanie od kredytów w złotych. Wynikało to głównie z tego, że złotego „drążyła” wysoka inflacja, podczas gdy waluty europejskie i dolar tylko w niewielkim zakresie poddane były procesowi spadku wartości. Obecnie sytuacja się wyrównała i oprocentowanie kredytów walutowych i w złotych, przynajmniej inwestycyjnych, jest na tyle zbliżone, że moim zdaniem ewentualne korzyści z niższego oprocentowania kredytu walutowego nie są warte ceny ryzyka kursowego.   Przed wyborem waluty kredytu inwestycyjnego - euro czy złote, należy zastanowić się, czy korzyści z niższego oprocentowania kredytu w euro są warte ceny związanej z ryzykiem kursowym. Im dłuższy jest termin spłaty kredytu, tym to ryzyko jest większe.   Zbigniew Biskubski „Gazeta Prawna” Zainteresowanym tematyką prezentowaną w rubryce polecamy kontakt z „Gazetą Prawną”, adres e–mail: gazeta_prawna@infor.pl Telefon warszawski (0-22) 530-40-34.