Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 3 (207) Data wydania: 13.01.04

Zamek Dietrichsteinów

Książka historyczna napisana przez archeologów, którzy zamiast za szpadle zabrali się za analizę źródeł historycznych musi budzić ciekawość. Niedawno na rynku wydawniczym ukazała się praca Mirosława Furmanka i Sławomira Kulpy pt. „Zamek wodzisławski i jego właściciele”. Efekt zaspokaja ciekawość nawet najbardziej wybrednych miłośników historii lokalnej.
Wodzisław, obok Żor, to jedno z nielicznych miejsc w granicach dawnego księstwa raciborskiego, które może poszczycić się wspaniałą historią. Miasto z historią ma swoją dumę i tradycję. To zaś nakazuje wielką staranność przy badaniu zamierzchłych dziejów. Wiedział o tym dobrze Franz Hanke, autor wydanej niedawno w polskim tłumaczeniu XIX-wiecznej monografii miasta. Wiedzieli też Furmanek i Kulpa, archeolodzy, ale i - jak się okazuje - świetni historycy.
   
Książka, patrząc na nią jako na produkt rynkowy, jest przystępna dla czytelnika zajmującego się historią „od niedzieli” i ciekawa, dla wytrawnych koneserów, zbieraczy wszelakich silesiaków. Pełna jest zdjęć i przypisów, wyników badań i ciekawej ikongrafii. To wszystko sprawia, że chce się ją czytać.
   
Najważniejsze jednak jest to, iż autorzy nie włożyli na półki księgarskie pozycji powielaczowej, czyli takiej, która otwiera dawno już otwarte drzwi. Nie powtarzają informacji już znanych. Na kartach znajduje się więc to „coś nowego”, w tym przypadku wyniki badań archeologicznych, wykonanych w ostatnich latach oraz efekty kwerendy archiwalnej, w tym w czeskiej Opawie, gdzie coraz częściej zaglądają polscy historycy Śląska chcący „spłodzić” coś odkrywczego.
   
Zamek w Wodzisławiu należał do Planknarów z Vikštejna, Plaveckich, panów na Niedzicy, czy sławnego rodu Dietrichsteinów. To ważne dla miasta, że gościły tu niepoślednie rody. Historia staje się przez to ciekawsza, tak samo jak spojrzenie na nią przez archeologów. Wydawałoby się, że jedyną ich bronią jest tzw. dobry niuch i szpadel. Tymczasem Furmanek i Kulpa wykazali się przenikliwością i uporem w docieraniu do źródeł. Wszystkiemu towarzyszyła pasja i przez to dobry efekt pracy.
   
Wydawnictwo to powinny mieć w swojej biblioteczce wszyscy miłośnicy regionu, w tym z Raciborza.
   
M. Furmanek, S. Kulpa, „Zamek wodzisławski i jego właściciele”, Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, Wodzisław Śląski 2003, str. 106.
 
G. Wawoczny