Piątek, 26 kwietnia 2019

imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

RSS

Na pomoc dla Pawła

19.11.2003 00:00
Podczas kolejnego turnieju szermierczego „Gloria victis” na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Radlinie zmagania o Grand Prix Polski toczyli najlepsi polscy szpadziści i szpadzistki. Rozegrano również mecz między reprezentacją Polski juniorów a drużyną Górnika Radlin - aktualnymi mistrzami Polski.
Jak zawsze walki szermiercze są połączone z występami kabaretowymi. Tym razem licznie zgromadzoną publiczność bawił śląski kabaret „RAK” z popularnym Bercikiem z serialu „Święta wojna” czyli Krzysztofem Hanke.

O Grand Prix Polski kobiet rywalizowały aktualna mistrzyni kraju seniorek Monika Lampkowska z IKS AWF Warszawa i zdobywczyni Pucharu Polski seniorek Danuta Dmowska z Legii Warszawa. Dość długo prowadziła mistrzyni Polski, ale w końcówce trafienia zaczęła zadawać Danuta Dmowska i ona wygrała 15:12. Do walki o Grand Prix mężczyzn przystąpili dwaj szermierze  AZS AWF Wrocław - aktualny brązowy medalista Mistrzostw Europy, mistrz Polski i zdobywca Pucharu Polski seniorów Tomasz Motyka oraz brązowy medalista Mistrzostw Polski seniorów i zdobywca 3. miejsca w Pucharze Polski Robert Andrzejuk. Ta „bratobójcza” walka była bardzo zacięta - gdy minął regulaminowy czas był remis 14:14. Po krótkiej przerwie rozstrzygające trafienie zadał Andrzejuk. Na koniec zaprezentowali się młodzi szermierze w meczu drużynowym. W zespole Górnika wystartowali Daniel Skatuła, Sebastian Kral i Mateusz Dudkiewicz w reprezentacji Polski juniorów znaleźli się Michał Adamek, Bartosz Osetek z Muszkietera Gliwice i Daniel Brzozowski z Legii Warszawa. Gospodarze ulegli drużynie reprezentantów kraju 15:10.

W trakcie tej imprezy wręczono puchary dla zawodników występujących na scenie a także wiele innych wyróżnień. Z okazji 10-lecia Radlińskiego Towarzystwa Przyjaciół Szermierki uhonorowany został Konrad Zieleźny, działacz tej organizacji, który należy do niej od samego początku. Turniej „Gloria victis” był również okazją do podziękowania trenerom pracującym z radlińską młodzieżą. Za swoje osiągnięcia z młodymi szermierzami na arenie ogólnopolskiej wyróżniono Bolesława Mikę, Andrzeja Mnicha i Krzysztofa Urbańskiego. Zawodnicy uhonorowali natomiast Romualda Grima za całoroczną pracę przy konserwacji i przygotowaniu sprzętu szermierczego. Puchary otrzymali także za swoje osiągnięcia najlepsi zawodnicy sekcji szermierczej Górnika Radlin.

Dochód z imprezy jak co roku jest przeznaczony na zakup lekarstw i odżywek dla Pawła Ratajczaka, byłego zawodnika i działacza radlińskiej szermierki - mówi Andrzej Urbański, sekretarz Radlińskiego Towarzystwa Przyjaciół Szermierki. Jest on chory na niewydolność nerek, przeszedł już dwie nieudane operacje przeszczepu i musi być cały czas dializowany. Zebrane pieniądze wystarczą mu na kolejny rok. Myślę, ze za rok zorganizujemy kolejny , jubileuszowy, piętnasty już turniej „Gloria victis”. Być może będzie miał on nieco inny charakter, zastanawiamy się nad tym, by zaprosić tych zawodników, którzy wygrywali w dotychczasowych turniejach.

(jak)
  • Numer: 47 (199)
  • Data wydania: 19.11.03