Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 47 (199) Data wydania: 19.11.03

Nowy patronat

11 listopada odbyło się honorowe przekazanie pomnika Franciszka Chrószcza Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz miasta i ZSP oraz zaproszeni goście i mieszkańcy. Nie zabrakło również orkiestry dętej KWK „Anna” Po wspólnej mszy św. w intencji ojczyzny, wszyscy przemaszerowali pod pomnik Franciszka Chrószcza, który mieści się przed ZSP. Tam też nastąpiło wręczenie aktu przejęcia patronatu. Władze szkoły zapewniły, że dołożą wszelkich starań, aby pomnik ten zaświadczał o ich wielkim szacunku do postawy i czynów pokolenia powstańców śląskich, poległych w walce.

Pomnik Franciszka Chrószcza został ufundowany przez społeczeństwo Pszowa, z inicjatywy ówczesnego Koła ZBoWiD w wrześniu 1984 roku.

Franciszek Chrószcz urodził się w Krzyżkowicach, nim zapisał się na kartach historii, przeszedł dwie wojny światowe w pruskim mundurze. Pracował na kopalni „Anna”, a jednocześnie zajmował się leczeniem ludzi i zwierząt. Dążył do posiadania własnego domu i mimo, że był żołnierzem pruskim wszędzie mu odmawiano. Chcąc uniknąć konfliktu z władzami pruskimi, Chrószcz wykorzystał znajdujące się na jego parceli wpuszczone w ziemię pomieszczenie gdzie wstawił piec. Konfliktu z prawem jednak nie uniknął, gdyż władze pruskie tę ziemiankę uznały za budynek mieszkalny i wydały nakaz jego rozbiórki.

Wysłanego żandarma F. Chrószcz błagał aby nie burzył mu ziemianki, gdy ten jednak nie ustępował zrozpaczony Chrószcz jednym strzałem zabił go z broni myśliwskiej ukrytej w szopie. Osaczony starzec, przez zaalarmowanych żandarmów, po krótkiej obronie, ostatnią kulą odebrał sobie życie.

11 sierpnia 1906 r. o 5 rano w Pszowie, pod płotem cmentarza, w miejscu niepoświęconym, pogrzebano ofiarę pruskich ustaw osadniczych. Piec i ziemiankę zburzono, dół zrównano z ziemią, aby nie było śladu. Tragedia śląskiego chłopa wstrząsnęła sercami rodaków we wszystkich trzech zaborach.

Robert Steuer