Piątek, 26 kwietnia 2019

imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

RSS

W skrócie - powiat wodzisławski

19.11.2003 00:00

REGION

 • „Czy masz pomysł skąd wziąć pieniądze na studia?” - pod takim hasłem rozpoczęto ogólnopolską akcję, której głównym celem jest opracowanie kompletnego systemu finansowania stypendiów studenckich. W tym celu dla młodzieży ogłoszono konkurs na najciekawszy projekt. Najlepsza z prac zostanie przedstawiona parlamentarzystom jako obywatelska inicjatywa ustawodawcza. W skład jury oceniającego wejdą m.in.: były Minister Edukacji, Henryk Samsonowicz i Jerzy Osiatyński - były Minister Finansów oraz wielu profesorów i parlamentarzystów. W komisji zasiądą także biznesmeni oraz dziennikarze. Propozycje systemu stypendialnego można przesyłać, do końca grudnia, za pomocą formularza, na adres internetowy: stypendia@unia-wolnosci.pl lub faksem na numer: (022) 827 78 51. Formularz jest dostępny na stronie: www.uw.org.pl.

POWIAT

 • Do partnerskiego powiatu Recklinghausen w Niemczech przesłano już ponad 30 ankiet z profilami firm z terenu powiatu wodzisławskiego, które spotkały się z zainteresowaniem strony niemieckiej. Znalazły się już niemieckie firmy, które odpowiedziały na tę inicjatywę i poszukują pracowników lub partnerów biznesowych w powiecie wodzisławskim. Równolegle powiat Recklinghausen zamieścił oferty naszych firm m.in. na swojej stronie internetowej pod adresem: www.kreis-recklinghausen.de. Możliwość przekazywania do starostwa w Recklinghausen specjalnych ankiet z profilami firm z naszego terenu uzgodniono podczas wrześniowej wizyty Niemców w Wodzisławiu. Współpraca może dotyczyć wszelkich form działalności gospodarczej, począwszy od eksportu swoich produktów do Niemiec, a skończywszy na wspólnej działalności na rynkach trzecich.

WODZISŁAW

 • Uczniowie Gimnazjum nr 1 od lat zbierają makulaturę, butelki typu PET, grabią i zbierają liście w parkach oraz biorą udział w konkursach ekologicznych. Ostatnio zaangażowali się w dożywianie zwierząt. W tym celu zbierali żołędzie. Zgromadzili ich ok. 700 kg. Do szkolnego klubu ekologicznego należy ok. 100 uczniów. Warto podkreślić, że większość swoich zadań wykonują po lekcjach lub w dniach wolnych od zajęć lekcyjnych.
 • Trwa kolejny „Żółty tydzień”, czyli akcja walki z żółtaczką. Jeszcze do 22 listopada można przyjąć kolejną dawkę szczepień. Należy się zgłaszać do przychodni na ul. Żeromskiego. W październiku zgłosiło się tutaj prawie 400 osób. Szczepienia są skutecznym sposobem uniknięcia choroby. Rozróżniamy żółtaczkę wszczepienną i pokarmową, a jej konsekwencją może być nawet marskość wątroby. Zarazić się możemy, nie tylko podczas zabiegu u lekarza, fryzjera czy salonie kosmetycznym, ale także nie przestrzegając higieny spożywanych pokarmów - głównie owoców i warzyw. Jak mówi pediatra, Iwona Ptasiński, ludzie coraz częściej zdają sobie sprawę z zagrożeń i podejmują kroki w celu uniknięcia zakażenia.
 • 19 listopada o  godz. 16.30, w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej, odbędą się kolejne warsztaty języka francuskiego dla dzieci i młodzieży. Prowadzi je Sabina Kuśka.
 • 20 listopada o godz. 10. 00, w wypożyczalni dla dzieci i młodzieży miejscowej biblioteki, rozpocznie się „Godzina radości”. Są to cykliczne zajęcia integracyjne dla dzieci. Za każdym razem inicjatywa ta cieszy się sporym zainteresowaniem. Jak mówią organizatorzy, najważniejsza jest wspólna zabawa dzieci różnych placówek oświatowych.  Tego samego dnia, w dziale muzycznym MiPBP, odbędzie się quiz muzyczny dla dzieci. Pytania dotyczyć będą postaci najpopularniejszych bajek.  
 • 20 listopada o godz. 8.00 i 10. 00, w miejscowym domu kultury, Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia wystawi spektakl dla dzieci pt. „Muminki”. Podobne przedsięwzięcie artyści z Wrocławia powtórzą 25 listopada. Tego dnia o godz. 9.00 wystąpią z przedstawieniem dla gimnazjalistów pt. „Biblia”.
 • 22 listopada o godz. 15.30, w MOK „Centrum”, rozpocznie się koncert grupy seniorów - „Nie dejmy się” zatytułowany „Na Wiesiady”. Seniorzy są znani m.in. z tradycyjnych wykonań utworów ludowych. Należy dodać, że za każdym razem uwieńczają także jubileusze par małżeńskich w miejscowym Urzędzie Stanu Cywilnego.
 • 28 listopada o godz. 14.30 w filii nr 10 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, odbędzie się spotkanie andrzejkowe. W programie zabawy, oprócz tradycyjnych wróżb, znalazły się zabawy i konkursy dla najmłodszych. 
 • 29 listopada o godz. 17.00, w dziale muzycznym miejscowej biblioteki, rozpocznie się wieczór poezji i muzyki. Tym razem z recitalem wystąpi Ilona Bularz i Aneta Maciaszczyk.

RADLIN

 • Jak co roku akcja zimowego utrzymania dróg prowadzona będzie przez miejscowy Zakład Gospodarki Komunalnej. Ewentualne interwencje dotyczące utrudnień w poruszaniu się po drogach można zgłaszać pod numerami telefonów: 4568207 oraz 0607 369 952.
 • Numer: 47 (199)
 • Data wydania: 19.11.03