Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 45 (197) Data wydania: 05.11.03

Opodatkowane szkody

Zgodnie z obowiązującą nowelizacją ustawy o podatku dochodowym, osoby, które otrzymają w wyniku ugody odszkodowanie za mienie zniszczone w wyniku szkód górniczych muszą od tego zapłacić podatek. Wielu poszkodowanych jest tym zaskoczonych, nikt bowiem im o tym nie powiedział.
Zmianę w ustawie podatkowej Sejm przyjął w lipcu ubiegłego roku, tylko dwóch posłów głosowało przeciw nowym przepisom. Do artykułu 21 ustawy wprowadzono podpunkt przewidujący, ze odszkodowania wypłacone na podstawie ugód i umów stanowią przychód, a więc należy od nich zapłacić podatek dochodowy. Tylko odszkodowania wypłacane na podstawie wyroków sądowych nie podlegają opodatkowaniu. Nowe przepisy weszły w życie z początkiem 2003 r., ale bardzo wielu zainteresowanych o tym nie wie. Poszkodowani, którzy jeszcze ugód z kopalniami nie podpisali mogą się od tego powstrzymać, ci którzy nie chcąc przedłużać procedury poszli na ugodę a nawet otrzymali część pieniędzy są już w trudnej sytuacji. Przepisy obowiązują i podatek zapłacić trzeba.

Sami parlamentarzyści z naszego regionu pytani przez poszkodowanych o motywy tej nowelizacji ustawy podatkowej nie wiedzą, że taki przepis obowiązuje - mówi Czesław Karwot, przewodniczący Stowarzyszenia Mieszkańców Terenów Górniczych. Twierdzą, że to dopiero projekt, nie przyjmują do wiadomości, że nowelizacja dotyczy również szkód górniczych. To jest kompromitujące, posłowie nie wiedzą co przegłosowali. Tymczasem urzędy skarbowe otrzymały już z Ministerstwa Finansów instrukcje jak ma być realizowany nowy przepis. O wypłaconych odszkodowaniach kopalnie mają obowiązek poinformować Urząd Skarbowy, sporządzić PIT-8c i przekazać go do końca stycznia następnego roku podatnikowi i Urzędowi Skarbowemu. Moim zdaniem jest to ograbianie poszkodowanych przez państwo. Przecież przy odszkodowaniach za budynki mieszkalne, które są dorobkiem całego życia a nawet kilku pokoleń mieszkańców można wpaść w najwyższy próg podatkowy i zapłacić 40% podatku. Czy za pozostałe pieniądze można wybudować nowy dom?

Jak twierdzi Czesław Karwot jednym z następstw nowych przepisów będzie zapchanie sądów sprawami o odszkodowania z tytułu szkód górniczych. Bo przecież w tej sytuacji mieszkańcy nie mogą iść na ugody. Będą się bronić i wszelkie sprawy kierować do sądów - nawet te drobne.

Jest to uderzenie w poszkodowanych i kopalnie - uważa Czesław Karwot. W ten sposób mieszkańców odziera się z resztek tego co posiadają a górnictwo pogrąża ostatecznie w długach. Mieszkańcy już chcą zbierać podpisy do Sejmu o zmianę tego przepisu. Stowarzyszenie Mieszkańców Terenów Górniczych będzie się starało wpłynąć na parlamentarzystów. Skoro taką ustawę uchwalili, a nie zgadzają się z jej skutkami to chyba nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ją zmienili.

(jak)